Komatsu potřebu bagr
1:00

Český borec vybojoval 7. místo na závodech strojníků v Málaze

Tomáš Sooky (29) z Lipence u Loun obsadil sedmé místo na prestižní soutěži Caterpillar Operator Challenge ve španělské Málaze. Na mezinárodní klání se nominoval poté, co na jaře zvítězil v české Soutěži Klubu posádek Caterpillar v pískovně v Ledčicích.


Strojnické soutěže, které ve světě nabývají na popularitě, se zaměřují na dovednostní disciplíny v ovládání různých strojů, jako jsou nakladače, rýpadla, smykem řízené nakladače, dampry, grejdry, dozery nebo rýpadlo-nakládače.
Na sedmnáct špičkových strojníků z Německa, Irska, Anglie, Skotska, Slovenska, Izraele, Ukrajiny, Ruska a Česka čekalo v Málaze šest náročných disciplín. Úkoly byly inspirovány situacemi z běžného strojnického života. Prověřit měly bystrost, odolnost proti stresu a schopnost ovládat jednotlivé stroje za využití integrovaných technologií určených k dosažení maximální produktivity a co nejpřesnější nakládky.


V areálu Caterpillar demonstračního a výukového střediska v Málaze účastníci projížděli krkolomnou dráhou, za pomoci drapáku třídili různě barevné pneumatiky nebo odvalovali sudy dozerem. Svou zručnost měli prokázat v pásovém rýpadle nové generace Cat® 323, kolovém nakladači Cat® 972M XE, dampru Cat® 745, kolovém rýpadle Cat® MH3022 a ve smykem řízeném nakladači Cat® 299D2.


Nejméně chyboval a nejlepšího celkového výsledku dosáhl Sebastien Behr z Německa, který si z Málagy odvezl hlavní cenu v podobě plně hrazené dovolené v Las Vegas pro dvě osoby.

Český reprezentant Tomáš Sooky si pochvaloval, že má v práci možnost vyzkoušet celou řadu strojů. Díky tomu se mohl dobře připravit na tak náročnou soutěž, jakou bylo klání ve Španělsku. Pořád si ale může nechat zdát o podmínkách, které mají k dispozici jeho soupeři z Německa. Ti mají díky bohatému zázemí možnost strávit cenné hodiny ve všech možných strojích a jejich tréninkové výjezdy připomínají soustředění olympijských sportovců.

Tomáš skončil za německou reprezentací a jedním Irem, ale nechal za sebou celý zbytek startovní listiny. „Chtěl bych poděkovat trenéru Pavlu Škopkovi z Klubu posádek Caterpillar, který má se všemi stroji obrovské zkušenosti. Ovládání každého stroje mi vysvětlil do detailu a já už se mohl soustředit jen na samotné provedení jednotlivých disciplín,” říká Tomáš, který pochází ze strojnické rodiny a svou práci považuje zároveň i za svůj koníček. Dobré umístění mu dodalo motivaci pro další zlepšování se. „Už se těším na další závod. Příští rok to Němcům nedám zadarmo,” směje se Tomáš.