Komatsu potřebuju bagr

Bobcat uvádí na trh novou řadu otočných teleskopických manipulátorů

- Nabídka produktů pro Evropu, Blízký východ a Afriku -

Bobcat představil novou řadu otočných teleskopických manipulátorů pro trhy v Evropě, na Blízkém východě a v Africe. Pro evropský trh tato nová řada zahrnuje devět modelů vybavených motory Stage V s výškou zvedání od 18 do 39 m a nosností od 5 do 8 tun. Ty jsou doplněny čtyřmi modely poháněnými motory Stage IIIA, které jsou určeny k prodeji na Blízkém východě a v Africe, s výškou zvedání od 18 do 26 m a nosností od 5 do 6 tun.

Modely s výškou zvedání od 18 do 26 m jsou poháněny motory značky Deutz, zatímco modely s vyšší výškou zvedání od 27 do 39 m využívají motory Volvo. Oba výrobci motorů poskytují vybavení pro modely Stage IIIA i Stage V, což umožňuje snazší údržbu i rychlejší zaškolení.

Jedním z klíčových aspektů nové řady otočných teleskopických manipulátorů je patentovaná panoramatická kabina, která nabízí nejlepší výhled na trhu a je vybavena řadou funkcí, mezi něž patří:

  • zcela uzavřené prostředí pro obsluhu (s přetlakem),
  • 100% filtrace vzduchu,
  • certifikát ROPS (ochranná konstrukce pro případ převrácení),
  • certifikát FOPS (ochranná konstrukce proti padajícím předmětům),
  • klimatizace v rámci standardního vybavení,
  • bez opláštění v přední části (inspirováno konstrukcí kabin jeřábů),
  • snadno přizpůsobitelný sloupek řízení,
  • pohodlné, plně nastavitelné sedadlo,
  • kabina je také opatřena praktickými dveřmi: otevírají se pod úhlem 90° a 180° v horní i dolní části.

Uvnitř kabiny jsou všechny otočné teleskopické manipulátory Bobcat vybaveny novou palubní deskou se 7 nebo 12palcovým displejem s možností volby tří různých zobrazení: tradičního diagramu zatížení v reálném čase, nového diagramu dynamického zatížení výložníku, který znázorňuje pouze oblast, v níž se obsluha může s nákladem bezpečně pohybovat, a nakonec 360° pohledu shora.

Kabina nabízí také další úpravy interiéru, včetně nového vnitřního LED světla za sedadlem pro lepší osvětlení kabiny. K dispozici je nová praktická přihrádka pro uložení dálkového ovládání stroje.  Pod levou loketní opěrkou se nachází další nové LED světlo, které se rozsvítí při otevření dveří a osvětluje podlahovou plochu pro snazší nastupování do kabiny.

Snadný přístup do kabiny

Přístup do kabiny nových otočných teleskopických manipulátorů byl vylepšen novým umístěním a přizpůsobením přístupového žebříku. Žebřík je nyní vybaven dvěma madly pro snadnější použití a je umístěn před kabinou blíže ke středu. Standardem je také další žebřík umístěný v pravé zadní části stroje, který je užitečný zejména pro servisní práce na zadní straně výložníku.

Na joystick bylo také přidáno nové tlačítko, které umožňuje obsluze snadno vyrovnat věž s přístupovými žebříky umístěnými na pravé a levé straně teleskopického manipulátoru.

V případě základních modelů z nové řady otočných teleskopických manipulátorů přináší Bobcat nabídku řešení pro čtyři hlavní segmenty s rozsahem výšek zvedání 18 m, 21–22 m, 25–26 m a 30–32 m s atraktivní nabídkou nosností u strojů pro všechny výšky. Bobcat nabízí v těchto segmentech také další modely, každý s dodatečnou nosností 1 tuny.

Díky nové řadě Bobcat pokrývá také pátý segment s otočnými teleskopickými manipulátory s dosahem 27, 35 a 39 m a zvýšenou nosností až 8 tun.

Rostoucí trh pro otočné teleskopické manipulátory

Trh s otočnými teleskopickými manipulátory celosvětově roste – v roce 2023 bylo prodáno více než 4500 těchto strojů. Odvětví je silně soustředěno v Evropě (85 %), přičemž Itálie, Německo, Francie a země Beneluxu představují 76 % evropského trhu. Severní Amerika tvoří 10 % světového trhu a zbývajících 5 % je rozprostřeno po celém světě.  

Bobcat TR60.260 & TR50.210 Roto Telehandlers In Action (youtube.com)

Bobcat TR60.260 & TR50.210 Roto Telehandlers Introduction (youtube.com)