Cime 2 kvartál 2024

3D projekt nad zlato

Software s 3D vizualizací znamená revoluci v projektování vytápění kogeneračními jednotkami.

Text: Jan Křeček, Zeppelin CZ s.r.o., foto: Zeppelin CZ s.r.o.

Obrázek na monitoru notebooku je sestavený ze dvou částí. Tu dolní představuje fotka pořízená v kotelně na sídlišti v Benešově nad Ploučnicí, horní pak export z grafického programu, v němž Zdeněk Tížek (37) z firmy Zeppelin CZ navrhuje projekty s kogeneračními jednotkami Caterpillar. Jeho pracovní postupy jsou, oproti tomu jak zástavbu jednotek řeší konkurence, zcela inovativní. Zdeněk svým know-how šetří čas i peníze investorů a to hned na několika úrovních. V čem spočívá jeho výhoda?

O veřejné soutěže na teplárenské řešení založené na kogeneračních jednotkách se obvykle uchází více projektů. Mnoho z nich má vady, které nejsou patrné na první pohled a projeví se až při realizaci. V tu chvíli už vedou k improvizacím, časovým prodlevám a extra výdajům. Zdeněk Tížek nabízí jiné řešení. U Zeppelin CZ začínal na projektech záložních zdrojů pro jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Když o několik měsíců později narazil na jednu nepovedenou zakázku, došlo mu, že by se většině problémů dalo předejít, kdyby se projekty připravovaly v programu, který podporuje modelování ve 3D. Od té doby zakázky pro zákazníky Zeppelin CZ zpracovává za pomoci softwaru od vývojářské firmy SolidWorks. „Je to náš spasitel,” říká. „Výhoda pro zákazníky? Nainstaluji jim prohlížeč a tím jim umožním, aby si sami procházeli projekt z libovolných pohledů a řezů. Je to moderní způsob projektování a prezentování, kde zákazníci vidí výsledky v prostorovém zobrazení. Všechno je dopředu zřejmé a odzkoušené v počítačové simulaci,” vysvětluje Zdeněk.

Práce ve 3D významně šetří čas, protože jeden člověk díky této technologii vytvoří projekt za dobu, ve které by to standardní cestou museli dělat tři lidé. Dochází i k úspoře materiálu, protože se naprosto přesně ví, kolik ho bude třeba. Nevzniká tak zbytečný odpad a dodavatelé mohou jednotlivé komponenty připravit na milimetr přesně už ve své vlastní provozovně a nemusí je, často velmi složitě, upravovat podle situace v místě realizace. Rozměry komponentů není potřeba přizpůsobovat jiným dílům, což se v praxi běžně děje a vede to ke komplikacím, předělávkám a dodatečným nákladům. Díky 3D projektování se také lépe koordinují jednotlivé fáze stavby. Nehrozí, že by jeden řemeslník svou prací překážel, zdržoval nebo znehodnotil práci jiného.

Už dnes Zdeněk v místě realizace nepotřebuje přítomnost projektanta a v blízké budoucnosti chce docílit situace, kdy mu bude software simulovat i statiku. „Baví mě to. Když mi dodavatel nějakého modulu řekne, že v životě nedostal tak precizně zpracovanou dokumentaci, potvrzuje se mi, že to má smysl,” říká Zdeněk Tížek.

Kontakt

Zeppelin CZ s.r.o.

Lipová 72

251 70 Modletice

Tel.: +420 266 015 111

E-mail: info-cz@zeppelin.com

www.zeppelin.com