husqvarna

TATRA TRUCKS společně se svými partnery představí na veletrhu Bauma vozy modelové řady Tatra Phoenix pro těžké terény

Od 24. do 30. října se bude v Mnichově konat už 33. ročník mezinárodního veletrhu Bauma. Této celosvětově významné přehlídky se už dlouhá léta účastní i kopřivnická společnost Tatra Trucks. Bauma se koná jednou za tři roky a představuje jedinečnou příležitost představit novinky a speciální vozidla určená pro stavebnictví a těžební průmysl, což jsou oblasti, ve kterých se vozy Tatra tradičně a úspěšně prosazují.

Tatra Trucks letos na svém stánku vystaví dva vozy modelové řady Tatra Phoenix, která představuje hlavní produkt firmy pro oblast stavebnictví a těžebního průmyslu. Konkrétně půjde o provedení nosič výměnných nástaveb na podvozku Tatra Phoenix 6x6 a těžký sklápěč na podvozku Tatra Phoenix 8x8. Na společném stánku budou společně s kopřivnickou firmou nabízet své produkty a služby spojené s vozy Tatra i partnerské firmy a dealeři Wirag AG ze Švýcarska, Tschann působící v Rakousku a Německu, Neva Group z Česka a slovenský výrobce nástaveb VS-Mont.

Nosič výměnných nástaveb Tatra Phoenix 6x6 může dosahovat celkové hmotnosti 33 t, přičemž pojme náklad až do hmotnosti 16,5 t. Je vybaven motorem Paccar MX-13 o maximálním výkonu 390 kW. Unikátní vlastností tohoto vozu je možnost nést různé typy nástaveb, jeden podvozek tak může střídavě sloužit jako například hákový nakladač, cisterna, nosič kontejnerů, sklápěč, silničářský posypový vůz či nosič postřikovacích nástaveb. Systém výměnných nástaveb pochází od firmy VS-Most a umožňuje jejich změnu jedním člověkem během 5 až 10 minut. Vystavovaný sklápěč Tatra Phoenix 8x8 patří do těžké kategorie a uplatnění najde především v dolech a těžebních lokalitách. Je osazen rovněž motorem Paccar MX-13 o výkonu 390 kW, maximální hmotnost vozu dosahuje 50 t a je schopen přepravovat náklad o hmotnosti téměř 31 t.  

Veletrh Bauma patří k celosvětově nejvýznamnějším veletrhům v oblasti strojů a vozidel pro stavebnictví a těžbu. Během předchozího ročníku své výrobky a služby představilo téměř 3700 vystavovatelů z 62 zemí na 614 tisících metrech čtverečních výstavních ploch. Na veletrh tehdy našlo cestu na 627 600 návštěvníků z 217 zemí. Tato čísla jen dosvědčují fakt, že mnichovský veletrh je celosvětově jedním z nejvýznamnějších ve svém oboru a slouží jako indikátor inovačních trendů a budoucnosti celého stavebního a těžařského průmyslu.

TATRA TRUCKS a.s.

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1400 lidí a dalších více než 700 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství. Akcionáři automobilky Tatra Trucks jsou průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group a skupina Promet Group.