Komatsu potřebuju Bagr

Tachov vydá na investice rekordních 150 mil. Kč, zejména do jízdárny a kina

Tachov 28. prosince (ČTK) - Tachov s téměř 13.000 obyvateli vydá příští rok na investice rekordních 149 milionů korun. Meziročně je to téměř o dvě třetiny víc. Zhruba 110 milionů korun půjde do rekonstrukce společenského sálu a kina Mže a na dokončení obnovy pseudorománské jízdárny Světce. Na obě akce, které budou hotové do roku 2023, si město půjčí 150 milionů Kč. ČTK to řekl místostarosta Josef Horáček (KSČM).

Opravu památkově chráněné jízdárny musí Tachov předfinancovat a až po jejím dokončení a vyúčtování v roce 2024 na ni dostane dotaci z evropského programu IROP ve výši asi 70 procent. Dokončení rekonstrukce si vyžádá do konce roku 2023 téměř 80 milionů Kč, město začalo s obnovou před čtyřmi měsíci. "Díky tomu, že jsme konečně získali dotaci, tak ji doděláme za dva roky a nebudeme už ji každoročně lepit jako vlaštovčí hnízdo," uvedl Horáček. Podle starosty Ladislava Macáka (Patrioti Tachova) byla těsně před zahájením stavby otevřená nová expozice kovářství a bytu kováře zhruba za pět milionů korun. Velkou část exponátů daroval jihočeský sběratel.

"Nejvíce peněz spolknou dva výtahy. Jízdárna má tři nadzemní a jedno podzemní podlaží, které jsou zatím propojené pouze schodišti. Hodně půjde do interiérů. Musí se dokončit všechny všechny expozice. V nejvyšším patře ještě není uděláno nic, jen hrubá podlaha. Prostory se rozdělí na pokoje, které tam byly dřív, nahoře bydlelo služebnictvo," řekl Macák.

Téměř 160 let stará monumentální jízdárna po zestátnění v roce 1948 začala chátrat. V roce 1999 prošel v zastupitelstvu o jeden hlas plán na záchranu rozpadající se budovy. Dosud oprava spolkla přes 80 milionů korun, od roku 2001 se objekt příležitostně otevírá návštěvníkům. Byla vyřešena statika objektu, střecha, okna, fasáda a sociální zařízení. Nejvíce peněz na opravu městu přicházelo podle Macáka po dva roky za ministra Pavla Dostála (ČSSD), pak se podpora ministerstva kultury výrazně ztenčila.

"V roce 2010 z jízdárny bez našeho vědomí udělali národní kulturní památku. V rozhodnutí bylo, že tím získáme dotace z EU. Nesáhli jsme si ale na nic. Až letos na jaře nám přišlo, že nám dají peníze na dokončení. Přemýšleli jsme, jestli to za dva roky stihneme. Nakonec jsme to riskli a vzali si úvěr," uvedl Macák. Město ho začne splácet v roce 2024.

Dalších 70 milionů korun z úvěru půjde na rekonstrukci budovy Mže, bývalého sídla KSČ, kde sídlí také radnice. Na opravu, která by měla být hotová do konce příštího roku z 80 až 90 procent, město dotaci nezískalo. Stavba začala v říjnu. "Po Novém roce 2023 začnou ve zkušebním provozu fungovat vnitřky," uvedl Macák. Kapacita 250 míst v kině a 400 v sále se po rekonstrukci nezmění.

"Do konce roku pracovali stavbaři venku a přes zimu se vrhnou na vnitřky," uvedl Horáček. Postaví dva výtahy a příčku, aby se v budově Mže mohly pořádat dvě nezávislé akce. "Každý sál bude mít svůj záchod, bufet, šatny," řekl Macák. Nová přístavba, zvětšené foyer, už se začala budovat ve dvoře. Další budovanou přístavbou je nový vstup od parkoviště a zázemí pro účinkující, protože v kinosále se bude hrát také divadlo.

Dosud se do budovy Mže chodí pouze přes úřad. Na promítací techniku za šest až sedm milionů korun teď město vypisuje výběrové řízení. Železobetonový komplex, který byl postavený v letech 1981 až 1984, je podle Macíka ve velmi dobrém stavu.