Komatsu potřebuju bagr

Tábor zvýší nájemné v některých městských bytech o 15 procent

Tábor (ČTK) - Tábor zvýší nájemné v některých městských bytech o 15 procent. V průměru budou lidé platit částku v rozmezí 60 až 75 korun za metr čtvereční. Patnáctiprocentní zdražení odpovídá inflaci a týká se především bytů, kde nájemci platili méně, než je v dané lokalitě průměrné. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení města.

"V současnosti je průměrná cena nájemného v Táboře v rozmezí přibližně 60 až 65 korun. Některé byty však nedosahovaly ani této částky a byly výrazně levnější. Někde nyní platí za metr čtvereční třeba pouze 35 korun," uvedl táborský místostarosta Martin Mareda (Piráti).

Výši nájemného v Táboře už delší dobu určuje několik kritérií. Cenu ovlivňuje například lokalita, ve které se byt nachází, stav objektu nebo počet bytů v daném domě. Zvýšení nájemného, které schválila táborská rada, začne platit 1. července a bude mít některé výjimky. Jde například o domy s pečovatelskou službou, sociální byty nebo byty, v nichž žijí senioři starší 70 let.

Tábor vlastní 3052 městských bytů. "Poptávka po nich je dlouhododbě vysoká, ročně se jedná přibližně o šest stovek žádostí. Lidé chtějí mít nějakou jistotu stabilní ceny, protože tržní nájmy jsou v Táboře výrazně vyšší," uvedl Mareda. Nejžádanější lokalitou bývá většinou centrum kolem Starého města. Tržní nájemné za metr čtvereční tam přesahuje 100 korun.

Tábor neplánuje zvýšení nájmů v nebytových prostorech. "Chtěli jsme tímto krokem podpořit podnikatele a živnostníky," uvedl místostarosta.