Komatsu potřebu bagr

Tábor zavře hráz nádrže Jordán, auta po hrázi v centru neprojedou osm měsíců

Tábor (ČTK) - V Táboře začne 12. dubna uzavírka hráze nádrže Jordán. Auta po hrázi v centru města neprojedou osm měsíců, ovlivní to automobilový provoz ve městě. Hráz bude neprůjezdná do listopadu. Pěší po hrázi projdou. Město tak zahájí největší letošní investici, obnovu lávky na takzvané návodní straně nádrže Jordán. Investice bude 103 milionů Kč včetně daně. Novináře o tom dnes informoval mluvčí radnice Luboš Dvořák.

"Je před námi zásadní stavební akce, která ovlivní centrální průjezd městem pro automobily na osm měsíců. Chápeme, že to nebude komfortní, ale snažíme se co nejsvižněji opravit jednu z nejoblíbenějších a nejfrekventovanějších pěších tras ve městě. Děkujeme všem za pochopení a trpělivost," uvedl starosta Tábora Štěpán Pavlík (Tábor 2020).

Obnova lávky je společnou investicí města a Správy a údržby silnic Jihočeského kraje. Stavba omezí osobní automobilovou dopravu, objížďky budou vyznačené. Výjimku pro průjezd po polovině silnice dostanou vozy zdravotníků, hasičů a policistů a autobusy MHD. Dopravu budou řídit semafory. Přes hráz budou moci dál chodit pěší.

Stavební firma nejdřív odstraní nynější lávku z roku 1929. Nová bude její replikou. "Lávce na hrázi Jordánu, po které vede jeden z nejvýznamnějších chodníků ve městě, hrozilo z důvodu špatného technického stavu uzavření. Město jako vlastník rozhodlo o rekonstrukci lávky, čímž bude důležité táborské korzo s malebným výhledem na vodní hladinu zachované i pro příští generace," uvedl Dvořák. Až práce skončí, nechá město na hrázi vysadit nové vrby bílé. Ty původní nechalo pokácet, podle znalce byla řada z nich napadená parazitní houbou.

Tábor, kde žije asi 35.000 lidí, má letos schodkový rozpočet s plánovanými příjmy 1,01 miliardy korun a výdaji 1,03 miliardy korun.