Cime 2 kvartál 2024

Tábor připravil soutěž na parkovací dům v místech bývalé synagogy

Tábor 30. listopadu (ČTK) - Tábor připravil architektonickou soutěž na podobu parkovacího domu v místech bývalé synagogy. Náklady na výstavbu několikapodlažního objektu činí přibližně 350 milionů korun. Vítěz soutěže bude znám v létě příštího roku. Další postup nechá současná radnice na vedení města, které vzejde z komunálních voleb na podzim 2022. Novinářům to dnes řekl starosta Tábora Štěpán Pavlík (Tábor 2020).

"Nestavíme budoucí vedení radnice do pozice, že parkovací dům pak musí za každou cenu udělat. My proces uzavřeme koncem soutěže a zbytek by se měl řešit až po podzimních volbách," uvedl Pavlík. Parkovací dům má stát v blízkosti centra. Jeho podobu určí řada aspektů, mezi něž patří například také geologický průzkum podloží. "Ukáže nám, zda můžeme vybudovat tři podzemní podlaží nebo jen dvě," uvedl starosta. Kapacita parkovacího domu, o jehož stavbě se mluví několik let, činí 300 aut.

Podle starosty by měl nový objekt splňovat i určité estetické parametry. "Máme ambici ten prostor ne jen doplnit pouhou pustou hmotou. Protože místo, kde stála synagoga, si zaslouží citlivý přístup," řekl Pavlík.

Dříve už uvedl, že by objekt měl také srozumitelně odkazovat na historii. Nová táborská synagoga z 19. století byla postavena v orientálním slohu. K bohoslužbám sloužila až do druhé světové války, následně se z ní stalo skladiště. Představitelé minulého režimu nechali objekt v roce 1977 zbořit. Nyní je místo ní na prázdné ploše před Hotelem Dvořák parkoviště. Synagogu zde připomíná od roku 1992 pamětní deska.