Mercedes

T-Mobile zahájil výstavbu nového křídla datového centra za 800 mil. Kč

Praha (ČTK) - Společnost T-Mobile dnes zahájila výstavbu nové části datacentra DC7 v pražské Hostivaři, do nového křídla budovy investuje 800 milionů korun. Výstavbou rozšíří plochu datových sálů o 1400 metrů čtverečních na 3500. Stavba by měla být hotová na jaře příštího roku. Uvedli to zástupci firmy na dnešním setkání s novináři.

První část datového centra DC7 je v provozu od roku 2018, služby poskytuje bankovním domům či státní správě. Mezi zákazníky patří například Raiffeisenbank, státní Bank iD či Český úřad zeměměřický a katastrální. "Poptávka je obrovská a kapacita naplněna, proto jsme se rozhodli pro další investici do rozšíření datového centra," uvedl ředitel české divize T-Business v T-Mobile Luboš Lukasík. Příkon datového centra by měl být s novým křídlem deset megawattů (MW).

"Provozované cloudové služby v datovém centru garantují vysoké zabezpečení i díky kombinaci fyzické a digitální bezpečnosti," řekl Lukasík. Právě snaha firem zlepšit zabezpečení dat je podle něj jedním z důvodů, proč využívají služeb datových center. Objekt je střežen ochrankou, kamerovým systémem, vstupy do datových sálů a různých částí budovy jsou přes zaměstnanecké karty a biometrickou kontrolu otiskem prstu, uvedl.

Poskytování služeb v informačních a komunikačních technologiích, kam například vedle poskytování privátních 5G sítí spadají i datová centra, činilo v loňském roce 48 procent příjmů společnosti T-Mobile. Vedle tří datových center v Praze působí T-Mobile i v Brně a Ostravě.

Do datových center v České republice investuje více firem. V příštím roce chystá otevřít největší datové centrum v pražské Zbraslavi společnost České radiokomunikace. Toto centrum by mělo mít příkon až 25 MW. Firma Seznam pro interní potřeby letos uvedla do provozu datové centrum v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku, investovala do něj zhruba 300 milionů korun. V letošním roce otevřela datové centrum také společnost Anafra v Rožnově pod Radhoštěm, a to za 100 milionů Kč.

Podle analytické firmy Gartner letos výdaje na IT v Česku porostou o šest procent, přičemž služby datových center vzrostou o 0,6 procenta.

Český T-Mobile je součástí stejnojmenné nadnárodní telekomunikační skupiny. Loni zvýšil provozní zisk EBITDA o 2,3 procenta na 12,35 miliardy korun. Tržby vzrostly o 4,7 procenta na 30,1 miliardy korun. Firma uvádí, že na provoz využívá ze 100 procent elektrickou energii z obnovitelných zdrojů, optimalizuje technologickou infrastrukturu, snižuje spotřebu materiálu, dbá na eliminaci plastů a podporuje cirkulární ekonomiku.