Cime 3 kvartal 2024

SŽDC připraví stavby za 100 miliard Kč a desítky staveb zahájí

 

Praha 22. ledna (ČTK) - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) bude letos připravovat nové stavby za více než 100 miliard korun a desítky nových staveb zahájí. Pro cestující se otevřou desítky opravených výpravních budov, SŽDC na jejich opravy letos vynaloží více než půl miliardy korun. Novou podobu získají například výpravní budovy v Kolíně, Frýdku-Místku nebo Českém Krumlově. Správa to dnes uvedla v tiskové zprávě.

SŽDC chce letos schválit záměry na investiční akce v rekordní výši. "Souvisí to s faktem, že budeme projednávat významné investiční akce, jako jsou například stavby na ramenech Praha - Kladno, Brno - Přerov, Plzeň - Domažlice, Plzeň - České Budějovice nebo rekonstrukce uzlu Česká Třebová," uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Řada akcí by podle něj letos mohla získat pravomocné stavební povolení.

Realizovat by se letos mělo přes 70 investičních akcí s náklady vyššími než 30 milionů korun. Mezi nejvýznamnější investiční akce, které by měly být v letošním roce zahájeny, patří optimalizace traťového úseku Mstětice - Praha-Vysočany, elektrizace a rozšíření kapacity trati Uničov - Olomouc, optimalizace trati Praha Smíchov - Černošice, oprava a elektrizace trati Oldřichov u Duchova - Litvínov, zvýšení traťové rychlosti v úseku Oldřichov u Duchcova - Bílina a rekonstrukce železniční stanice Přerov.

Začne také první stavba financovaná z nově koncipovaného nástroje Evropské unie nazvaného Blending Call, který kombinuje příspěvek Nástroje pro propojení Evropy (CEF) s úvěrem od Evropské investiční banky. Jde o rekonstrukci traťového úseku Velim - Poříčany.

SŽDC, spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádraží, která koupila od Českých drah.