Cime 3 kvartal 2024

SŽDC dá letos na opravy jihočeských nádraží 39 milionů

České Budějovice 9. dubna (ČTK) - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) investuje letos přibližně 39 milionů korun do oprav vybraných nádraží v Jihočeském kraji a přípravy dalších projektů. Začne i dvouletá oprava nádraží v Českém Krumlově za 13 milionů, příští rok kompletní rekonstrukce nádraží ve Veselí nad Lužnicí, na nějž se počítá s částkou 33 milionů. ČTK to dnes řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Letos SŽDC opraví například střechu nádraží v Božejovicích na Táborsku, kde vymění i okna, dveře, opraví i fasádu, vše za 4,5 milionu. "V Katovicích investujeme čtyři miliony do opravy vnějšího pláště budovy včetně výměny oken a dveří a opravy střechy," řekla Šubová.

V plánu jsou i nádraží v Boršově nad Vltavou, kompletní oprava střechy výpravní budovy v Mirovicích na Písecku, oprava fasády nádraží ve Zlaté Koruně včetně opravy památkově chráněného objektu WC.

Ještě letos by měly začít práce na kompletní opravě výpravní budovy v Českém Krumlově. Do konce roku se stihne proinvestovat přibližně pět milionů, v následujícím roce bude stavba pokračovat.

"Příští rok bychom rádi zahájili komplexní rekonstrukci nádražní budovy ve Veselí nad Lužnicí, záleží však na schválení objemu finančních prostředků," řekl náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola. Původně se plánovala jen částečná oprava za 19,5 milionu Kč, SŽDC nakonec přistoupí k celkové opravě, kde je odhad nákladů 33 milionů.

Začala již také projektová příprava modernizace nádraží v Českých Budějovicích, Drmola ji označil za jednu z priorit v regionu. Novorenesanční budova byla otevřena v roce 1908, odhad nákladů je podle starších údajů SŽDC 170 milionů, začít by se mělo v lednnu 2020. "Připravujeme také projektové dokumentace na kompletní opravu výpravních budov v Táboře a Písku," doplnil Drmola.

Opravy jihočeských nádraží začaly krátce poté, co je v roce 2016 převzala SŽDC do své správy. Loni SŽDC opravila mimo jiné za 3,2 milionu nádraží v Nových Hradech na Českobudějovicku, fasádu i přístřešek na nástupišti.

Investice do nádraží za roky 2018 a 2019*

Veselí nad Lužnicí33
Jindřichův Hradec18
Český Krumlov13
Milevsko9,7
Kájov5,5
Božejovice4,5
Katovice4,2
Boršov nad Vltavou2,5
Mirovice1,6
Zlatá Koruna1,5

* částky jsou v milionech Kč

Zdroj: SŽDC