Komatsu potřebu bagr

SŽDC chce zrychlit dopravu mezi Prahou a Libercem

 

Praha 30. dubna (ČTK) - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce zrychlit železniční dopravu mezi Prahou a Libercem, zároveň chce zvýšit kapacitu trati. Nyní zkoumá různé varianty kombinující stavby nových kolejí s modernizací současných. Pomoci má kromě jiného stavba takzvané Bezděčínské spojky, koridor pro její stavbu bude nyní začleněn do krajských zásad územního rozvoje, řekli ČTK mluvčí SŽDC Marek Illiaš a Helena Frintová z krajského úřadu.

Bezděčínská spojka má kolejemi propojit úsek Nepřevázka - Mladá Boleslav a zlepšit tak dopravní spojení mezi Prahou a Mladou Boleslaví. "V současnosti je zpracovávána studie proveditelnosti Praha - Mladá Boleslav - Liberec, která prověřuje kombinaci novostaveb a modernizaci stávajících tratí za účelem zrychlení dopravy mezi Prahou a Libercem," řekl Illiaš.

Součástí studie jsou podle něj i varianty řešící pouze část mezi Prahou a Mladou Boleslaví, které využívají možnost stavby Bezděčínské a Všejanské spojky. Všejanská spojka by usnadnila cestování například obyvatelům Milovic za prací a obecně by zlepšila dopravní dostupnost regionu. U Milovic má nová trať protnout území bývalého výcvikového prostoru využívaného sovětskou armádou. Navázala by na současnou trať Lysá nad Labem - Milovice, kterou by propojila s úsekem Mladá Boleslav - Nymburk.

Podle Illiaše by i modernizace úseku pouze mezi Prahou a Mladou Boleslaví zrychlila spojení v celé trase až do Liberce. "Určení konkrétní podoby stavebních úprav bude předmětem rozhodnutí centrální komise ministerstva dopravy po dokončení studie," dodal Illiaš.

Žádost o aktualizaci zásad územního rozvoje Středočeského kraje podal investor stavby, kterým je SŽDC. Podle kraje SŽDC také aktualizaci zásad zaplatí.

"Nová trať spolu s dalšími úpravami železniční infrastruktury umožní významné zkrácení jízdních dob vlaků osobní přepravy v relaci Praha/Nymburk - Mladá Boleslav město," řekl radní Martin Draxler (ANO). Současně podle něj umožní snížit počet nákladních vlaků projíždějících od současného hlavního nádraží středem města do automobilky Škoda Auto.