husqvarna

SŽ získala na modernizaci úseku trati k letišti evropský grant za 2,5 mld. Kč

Praha 3. listopadu (ČTK) - Správa železnic získala evropskou dotaci za 2,5 miliardy korun na stavbu části železniční trati na pražské ruzyňské letiště. Peníze může konkrétně využít na modernizaci pražského úseku z Bubnů na Výstaviště. Upozornil na to dnes Ekonomický deník. Trať k letišti by měla být zprovozněna do roku 2028.

"Soutěž na zhotovitele je těsně před vydáním rozhodnutí o výběru zhotovitele, uzavření smlouvy předpokládáme do konce letošního roku," řekla k přípravě trati mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Samotná stavba by podle ní měla začít v příštím roce přípravnými pracemi bezprostředně po podpisu smlouvy se zhotovitelem. "Během prvního čtvrtletí příštího roku je pak potřeba provést přeložku koleje ve směru Stromovka (tzn. trať do Kralup nad Vltavou). Od závěru března 2023 by měly probíhat hlavní práce už ve výluce kolejí směr Dejvice," uvedla dále Pistoriusová.

Nejvýraznějším prvkem modernizované tratě bude nová železniční stanice Praha-Bubny, která bude propojena podzemním vestibulem se stanicí metra C Vltavská. Nádraží by se po dostavbě mělo stát spolu s novou budovou pražské filharmonie přirozeným centrem nové čtvrti, měla by se totiž stát důležitým dopravním uzlem napříč Prahou 7 a Prahou 6.

Modernizovaná trať povede v úseku Bubny-Výstaviště z větší části po nové estakádě, která by podle deníku měla umožnit scelení Holešovic do jednoho funkčního území. "Estakáda bude navržena s velkorysými mostními oblouky, a to z toho důvodu, aby maximálně umožnila další rozvoj území. Počítáme s tím, že v okolí Výstaviště zde po vzoru z Německa a dalších západních zemí vzniknou prosklené vestavby umožňující komerční využití. Pokud se tak ale nestane, umožní estakáda vzdušné a pocitově bezpečné propojení území po obou jejích stranách,“ podotkl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Správa grant získá na základě dohody s Evropskou výkonnou agenturou pro klima, infrastrukturu a životní prostředí. Podle smlouvy má dotace pokrýt 85 procent celkových nákladů.

Připravovaná trať k letišti je součástí železnice mezi Prahou a Kladnem. Její plánovaná modernizace je rozdělena na osm úseků. V současnosti je dokončen jediný z nich, Negrelliho viadukt, který byl otevřen v roce 2020. Vloni Správa železnic vypsala soutěž na stavbu úseku z Kladna do Kladna Ostrovce a také na modernizaci trati z Bubnů na Výstaviště včetně nádraží. Od loňského roku má správa také územní rozhodnutí na kompletní rekonstrukci Masarykova nádraží v centru metropole a letos také na úsek z pražské Ruzyně do Kladna. Přípravné práce pokračují i na dalších částech.

Kompletní úprava nyní jednokolejné a neelektrizované trati do Kladna s odbočkou na pražské letiště by podle odhadu Správy železnic měla podle dřívějších odhadů vyjít na zhruba 40 miliard korun. Nové spojení by mělo umožnit interval vlaků jedoucích na letiště i do Kladna v desetiminutových intervalech.