Cime 2 kvartál 2024

SŽ vyhlásila soutěž na zhotovitele rekonstrukce nádraží Brno-Královo Pole

Brno (ČTK) - Správa železnic (SŽ) vyhlásila soutěž na zhotovitele modernizace nádraží Brno-Královo Pole a přilehlých částí trati. Celá stavba, která zahrnuje i výstavbu nové nádražní budovy, má vyjít na 2,3 miliardy korun, celkové investiční náklady dosahují 2,9 miliardy korun. Správa to uvedla v tiskové zprávě.

Připravovaná modernizace zahrnuje i výstavbu nové nádražní budovy, jejíž vizualizace SŽ zveřejnila. "Bude zároveň součástí přilehlého dopravního terminálu. Půjde o prosklený a zčásti dvoupatrový objekt. V přízemí se vybudují pokladny, obchodní prostor a sociální zázemí. Uprostřed haly budou eskalátory vedoucí do vyvýšené části s lavičkami pro cestující a dalším komerčním prostorem. Po dobu výstavby nové budovy bude zázemí pro veřejnost zajišťovat provizorní čekárna pro 250 osob," uvedla Správa železnic.

Přestavba čeká také kolejiště ve stanici. Tři dopravní koleje při ní firma prodlouží posunutím kolejového rozvětvení dál ve směru na Kuřim, postaví nová nástupiště i jejich zastřešení. Mimoúrovňový přístup k nástupištím zajistí podchod, který bude delší a širší než ten současný, aby propojil prostor před nádražím s Myslínovou ulicí.

Správa železnic jako součást stavby naplánovala i rekonstrukci traťové koleje z Brna-Maloměřic až po Kuřim a vybudování nového informačního a orientačního systému nejen v Králově Poli, ale i na zastávkách Brno-Lesná, Brno-Řečkovice a Česká.

"Součástí stavby bude rovněž obnova 13 mostů, 10 propustků, silničního nadjezdu a pěti opěrných zdí. Stanice získá i nové zabezpečovací zařízení. Rekonstrukce železničního spodku a svršku umožní průjezd stanicí rychlostí 120 kilometrů za hodinu," uvedla Správa železnic s tím. Stanice Brno-Královo Pole je druhým nejvytíženějším nádražím v Brně a zajišťuje spojení ve směru na Vysočinu.

Práce na stavbě mají začít letos v září, hotovo by mělo být v roce 2025.