Komatsu potřebu bagr

SŽ vybrala zhotovitele projektu na přestavbu trati mezi Litoměřicemi a Ústím

Ústí nad Labem 25. ledna (ČTK) - Správa železnic (SŽ) vybrala zhotovitele projektové dokumentace na přestavbu významné nákladní trati mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem-Střekovem. Samotná rekonstrukce by měla začít za dva roky. Odhadované náklady přesahují 7,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. Stavba bude trvat skoro čtyři roky, provoz bude zachován.

Projekt na přestavbu trati vedoucí podél pravého břehu Labe zhotoví firma SUDOP Praha se společníkem Strabag Rail. Projekt vyjde asi na 142 milionů korun. "Přestavbou projde úsek o délce přibližně 25 kilometrů, přínosem pro cestující bude výstavba nových nástupišť a bezbariérových přístupů ve všech stanicích a zastávkách," podotkla Friebová. Ve stanici Velké Žernoseky bude stát podchod, který zajistí mimoúrovňový přístup k nově vybudovanému ostrovnímu nástupišti.

Ve stávající stanici Sebuzín budou zrušena nástupiště, v příznivější poloze k centru je plánovaná výstavba nové zastávky s názvem Sebuzín-Církvice. Na zastávkách Libochovany a Litoměřice město se zrenovují nástupiště. Stavební práce začnou zřejmě v roce 2025 a potrvají asi 46 měsíců.

Správa železnic počítá s rekonstrukcí vybraných přejezdů, opěrných zdí a asi 30 mostů. Mezi stanicemi Velké Žernoseky a Sebuzín je navržena nová odbočka Kalvárie, která umožní vlakům přejíždět z jedné koleje na druhou, a operativně tak reagovat na aktuální provozní situaci. Ve vybraných stanicích budou prodlouženy koleje pro nákladní vlaky. Součástí prací bude i rekonstrukce zabezpečovacího zařízení v mezistaničních úsecích i ve všech stanicích.