Cime 2 kvartál 2024

SŽ vybrala firmy pro modernizaci tratě Střelice - Zastávka, hotová má být 2024

Brno 8. dubna (ČTK) - Správa železnic (SŽ) vybrala sdružení firem, které mají do konce roku 2024 zmodernizovat deset kilometrů železniční tratě mezi Střelicemi a Zastávkou u Brna. Stavba za 3,1 miliardy korun, která zahrnuje položení druhé koleje a elektrizaci, začne přípravnými pracemi už letos a hlavní stavební práce začnou za rok na jaře, napsal v tiskové zprávě mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Až stavba skončí, budou moct začít jezdit mezi Brnem a Zastávkou elektrické vlaky a v kratších intervalech než dnes. Zvýší se totiž kapacita trati, zároveň díky plné dvoukolejnosti nebudou mít vlaky tak často zpoždění a zvýšením traťové rychlosti se také zkrátí jízdní doba. Díky tomu bude vlakové spojení atraktivnější a bude možné snížit počet autobusových spojů, které jezdí paralelně s železničními spoji.

Stavba naváže na loni dokončenou modernizaci úseku z Brna do Střelic, kde se nyní ještě dělají dokončovací práce. Chystaná stavba bude náročnější, protože do Střelic už se po dvou kolejích jezdilo, dále je jen jedna kolej. "Přidání koleje si vyžádá velký objem zemních prací. Kromě obnovy železničního svršku a spodku se musí postavit trakční stožáry a natáhnout trolejové vedení. Rovněž je potřeba rekonstruovat 11 mostů a pět propustků," uvedl Gavenda. V současnosti zde vlaky jezdí osmdesátikilometrovou rychlostí, po instalaci zabezpečovacího zařízení ETCS se zvýší na 120 kilometrů za hodinu.

Rekonstrukcí projdou zastávky v Omicích a Rosicích, stanice v Tetčicích se bude jmenovat Tetčice-Bobrava a vznikne také nová zastávka Tetčice u současného železničního přejezdu. Největší proměnou projde stanice v Zastávce, kde budou dvě vnější a jedno ostrovní nástupiště spojená podchodem a výtahy.