Komatsu potřebu bagr

SŽ spustila tendr na projektanta pro modernizaci úseku mezi Kolínem a Nymburkem

Praha (ČTK) - Správa železnic (SŽ) vyhlásila tendr na projektanta pro modernizaci zhruba dvacetikilometrového úseku trati mezi Kolínem a Nymburkem. Na trase má vzniknout třetí kolej. Práce jsou naplánované na roky 2027 až 2033, náklady se odhadují přes deset miliard korun. Předpokládaná hodnota zakázky projektové dokumentace je 325 milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

Úsek je součástí frekventované spojnice Kolína, Všetat a Děčína, který SŽ modernizuje. Na nejvytíženějších částech přibyde třetí kolej. "Její součástí bude také takzvaná Libická spojka, která umožní jízdu vlaků z Prahy do Hradce Králové mimo stanici Velký Osek. Ke znatelnému zkrácení jízdních dob přispěje nejen kratší trasa, ale i traťová rychlost 160 km/h," uvedla SŽ v tiskové zprávě.

Přestavbou mají projít stanice Velký Osek, Libice nad Cidlinou a Poděbrady, kde vzniknou nová nástupiště s bezbariérovým přístupem. Počítá se i s prodloužením staničních kolejí pro nákladní vlaky o délce až 740 metrů. Součástí modernizace bude i rekonstrukce zastávek Kolín-Zálabí, Veltruby a Velké Zboží.