husqvarna

SZ chystá modernizaci železničního koridoru mezi Lipníkem a Drahotušemi

Přerov (ČTK) - Správa železnic letos plánuje zahájení rekonstrukce šestikilometrového úseku železničního koridoru mezi Lipníkem nad Bečvou a Dahotušemi, která si vyžádá celkovou investici 2,2 miliardy korun. Na tuto investiční akci dnes Správa železnic vypsala veřejnou soutěž. Součástí projektu je vybudování nové odbočky u Jezernice, která zvýší propustnost vytížené trati a zjednoduší organizaci dopravy při údržbě a mimořádných událostech. "Stavba bude financovaná z národních zdrojů a z úvěru od Evropské investiční banky," sdělil dnes ČTK mluvčí Správy železnic Dušan

Opraven bude šestikilometrový úsek koridoru spojujícího Ostravu s Olomoucí a Přerovem. "Modernizace koridorového úseku může začít podle průběhu soutěže letos v září, stavebně by měla skončit na konci roku 2027. Postup prací je navržen tak, aby umožňoval provoz v maximálním možném rozsahu, proto se postaví dvě provizorní odbočky, které celý modernizovaný úsek rozdělí na třetiny," uvedl Gavenda. Po dobu stavby budou kolem pracovních míst vybudovány pevné bezpečnostní zábrany, které umožní vlakům na provozované koleji jezdit rychlostí až 80 kilometrů za hodinu.

Železniční koridor mezi Lipníkem nad Bečvou a Drahotušemi nyní podle Gavendy vyžaduje časté opravy, což má negativní dopadl na plynulost osobní i nákladní dopravy. "V rámci stavby se proto bude sanovat železniční spodek, proběhne kompletní výměna kolejí, pražců a štěrku, v celém úseku se vybuduje nové trakční vedení," uvedl Gavenda. Na trati bude instalováno nejmodernější zabezpečovací zařízení. Projekt počítá s rekonstrukcí devíti mostů a čtyř propustků. V okolí Slavíče dělníci postaví protihlukovou stěnou.

Stavba bude podle Gavendy koordinována s rekonstrukcí dalšího koridorového úseku mezi stanicemi Polom a Suchdol nad Odrou. Tato investiční akce začne v roce 2025, kdy bude průjezd mezi Lipníkem a Drahotušemi dočasně bez omezení. "V souběhu pak budou práce pokračovat na obou úsecích v letech 2026 a 2027," dodal Gavenda.