Komatsu potřebu bagr

SŽ bude při přípravě rychlotratí spolupracovat s Francouzi dalších osm let

Praha 20. října (ČTK) - Správa železnic bude při přípravě vysokorychlostních tratí spolupracovat s francouzskými státními drahami SNCF Réseau dalších osm let. Obě organizace, které spolupracují na rychlodráhách už několik let, dnes uzavřely novou smlouvu. Francouzi budou poskytovat konzultace a vzory technických řešení. Dnes o tom informovala Správa železnic. Stavba prvních rychlotratí by měla začít v roce 2025, první úsek by měl být zprovozněn o tři roky později.

Nový kontrakt, jehož čerpání by nemělo překonat 8,5 milionu eur (asi 217 milionů korun), zajistí správě konzultace a technická řešení od Francouzů při jednotlivých fázích přípravy projektů. Spolupráce bude zahrnovat zejména poradenství při zpracování dokumentací pro územní rozhodnutí či tvorby interních předpisů správy pro provoz na rychlodráhách. Smlouva rovněž předpokládá pravidelnou komunikaci a supervizi při samotné výstavbě tratí, jejich zprovozňování, údržbě a kontrole.

"Pokud chceme dodržet stávající harmonogram prací a zahájit výstavbu prvních úseků VRT v roce 2025, potřebujeme k tomu kvalitní odborníky, kteří mají s přípravou a provozem takových tratí zkušenosti," vysvětlil důvod spolupráce generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Podle Správy železnic dosavadní spolupráce s Francouzi zkrátila přípravu vysokorychlostních tratí v Česku o několik let. Hlavním důvodem je využití více než 50letých zkušeností Francouzů s projektováním a provozem tamních rychlotratí. Zároveň se tím podle správy sníží riziko chyb a tím i omezení případných nákladů navíc. Francouzský přístup k rychlotratím podle správy umožňuje efektivnější kopírování terénu a také kolejová propojení nové a stávající železnice.

Správa železnic při přípravách vysokorychlostních tratí vybrala pět úseků, jejichž příprava bude ve zrychleném režimu. Jde o úseky Praha Běchovice - Poříčany, dále Přerov (Prosenice) - Ostrava - Svinov na páteřním tahu mezi Prahou, Brnem a Ostravou a úsek Brno (Modřice) - Vranovice na tahu Brno - Vídeň/Bratislava a dva úseky mezi Prahou a Drážďany.

Výstavba vysokorychlostních tratí by měla výrazně navýšit kapacity železniční sítě a zrychlit spojení na vytížených tratích. O výstavbě se v Česku hovoří už od 90. let, přípravy však začaly až v posledních letech.