Cime 3 kvartal 2024

Swietelsky Rail práce nepřerušila, odložená je jen oprava metra

České Budějovice 20. března (ČTK) - Společnost Swietelsky Rail CZ nemusela zatím kvůli koronaviru zastavit nebo přerušit žádnou ze železničních staveb. Pouze Dopravní podnik hlavního města Prahy odložil plánovanou třídenní velikonoční výluku, při níž měla firma na lince C měnit dřevěné pražce za betonové. Firma omezila porady, zaměstnance, jichž má kolem 120, vybavila ochrannými pomůckami. Mezi významné stavby, na nichž nyní pracuje, je modernizace železniční trati z Oldřichova u Duchcova do Bíliny. ČTK to řekl mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych.

"Momentálně všechny naše železniční stavby v Česku běží dál. Ale situaci bedlivě sledujeme a vyhodnocujeme, abychom neohrozili zdraví lidí. Také jsme vydali pokyn, nařizující nadstandardní dodržování hygienických opatření i při práci ve venkovním prostředí, kde jsou lidé rozptýleni i na několika kilometrech," řekl jednatel Swietelsky Rail CZ Viliam Perknovský.

Firma nyní pracuje jako subdodavatel Strabag Rail na podkrušnohorské trati z Oldřichova u Duchcova do Bíliny. Již 6. března začala na dvanácti kilometrech výluka první koleje, potrvá 122 dní. Swietelsky Rail CZ má zakázku za 312 milionů Kč bez DPH, jde o úsek v délce 4,5 kilometru kolem Chotějovic se čtyřmi mosty a železniční zastávkou.

"Nejkritičtější bude stržení mostu a postavení nového nad železniční vlečkou Severočeských dolů, po níž se dopravuje uhlí do elektrárny Ledvice. Klíčovým termínem je demolice nosné konstrukce mostu, naplánovaná na 25. března, při dvanáctihodinovém zastavení dopravy na vlečce," řekl projektový manažer Swietelsky Rail CZ Pavel Kouba.

Až skončí v červenci nepřetržitá výluka, začne další na druhé koleji, i ta potrvá 122 dní. Sdružení firem Strabag Rail, OHL ŽS a Monzas získalo zakázku na opravu trati za 1,91 miliardy Kč bez DPH ve veřejné soutěži.

Firma Swietelsky Rail CZ působí v ČR od roku 2015. V šesti závodech zaměstnává 120 lidí. Mezi její největší zakázky patří zlepšení pražského traťového úseku z Hostivaře na hlavní nádraží a modernizace přesmyku domažlické trati v Plzni. Hospodářský rok 2018/19 zakončila firma s tržbami 1,38 miliardy korun, poprvé přesáhly miliardu Kč. Provozní zisk byl 13,1 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy.