Cime 1 kvartál 2024

Svitavy chtějí získat dotace na investice včetně Muzea mechanických betlémů

Svitavy 2. prosince (ČTK) - Svitavy připravují řadu rozsáhlých investic, na něž chtějí získat dotace. Nejnákladnější bude vybudování Muzea mechanických betlémů za zhruba 160 milionů korun, které by mělo stát vedle Ottendorferova domu, řekl dnes novinářům starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy). Muzeum by mohlo vzniknout do roku 2025, další projekty chce měst zahájit příští rok.

"Na muzeum betlémů se dokončuje projektová dokumentace, žádost o dotaci bychom chtěli podat příští rok. Pokud budou platit nastavené dotační podmínky jako v minulosti, mohli bychom získat 90 procent nákladů," uvedl Šimek.

Svitavy již získaly dotaci od Národní sportovní agentury na rekonstrukci technologie na zimním stadionu a úpravu šaten. Náklady dosáhnou asi deseti milionů korun, práce by měly začít na jaře. Příští rok by se měl také postavit dřevěný altán s průměrem deset metrů v zahradách svatého Vincence z Pauly. Nahradí starou plechovou stodolu a měl by sloužit nejen seniorům, ale i jako venkovní scéna pro menší kulturní akce.

Město chce v roce 2022 ještě zahájit rekonstrukci objektu centra denních služeb Světlanka, které provozuje Charita Svitavy, za 30 milionů korun. Chce začít i za 40 milionů korun stavět sjezd do průmyslové zóny s odstavnou plochou pro kamiony a točnou pro autobusy, aby byl připraven, až bude dokončen obchvat města, který povede v sousedství. Dalších asi 12 milionů korun bude příští rok směřovat na drobné projekty spojené se zasakováním vody ze zpevněných povrchů, šest milionů korun si vyžádá modernizace veřejného osvětlení.

Úvěr na spolufinancování projektů s dotacemi si město brát nechce. V rozpočtu budou pro tyto účely přebytky z minulých let. Šance na získání dotací je podle Šimka vysoká.

V budoucnu chce město také zrekonstruovat a přistavět objekt Střediska volného času Tramtárie, kde by měla vzniknout i horolezecká stěna. Podle projektové dokumentace se využijí i půdní prostory a upraví se zahrada, kde bude univerzální hřiště. Další prostory pro klubovny a sklady vzniknou z kontejnerových buněk. Náklady se odhadují na 60 milion korun.

V plánu je i rekonstrukce a rozšíření družin Základní školy Felberova s úpravou hřiště a areálu školy za 30 milionů korun. Za zhruba deset milionů korun chce radnice v budově Seniorcentra vytvořit další prostory pro výtvarný obor Základní umělecké školy. Úpravy by měl podstoupit rovněž podchod a prostranství před Ottendorferovým domem, kam by se měla vrátit socha Mateřství, která je nyní v parku. Náklady se odhadují na 40 milionů korun. V roce 2023 by se mohlo začít pracovat na snížení energetické náročnosti krytého bazénu.