husqvarna

Svitavy by se chtěly podílet na výstavbě místní větrné elektrárny firmy ČEZ

Svitavy (ČTK) - Svitavy by se chtěly podílet na výstavbě větrné elektrárny, kterou u města plánuje společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Radnice zatím čeká na výsledek sociologického průzkumu ve Svitavách a dalších obcích na Svitavsku a Orlickoústecku, kde by firma ráda vybudovala větrné elektrárny. Dotazníkové šetření skončilo ve středu, jeho cílem je zjistit názory obyvatel na tyto projekty a na větrnou energetiku a poskytnout podklady pro jednání zastupitelstev, zda s výstavbou souhlasit. Obce si s firmou dohodnou i podmínky a přínosy pro své rozpočty, řekl dnes novinářům starosta Svitav David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

"Za město Svitavy určitě, pokud by se zde mělo stavět, nebudeme chtít symbolický příspěvek z daného větrníku, ale rozhodně bychom chtěli být spoluinvestory stavby. V jakém procentním podílu a v jaké výši, to je věc, která by se měla prodiskutovat v zastupitelstev, je to klasický obchod," uvedl Šimek.

Celkem bylo osloveno 500 respondentů, výsledky dotazníkového šeření se nyní zpracovávají. K dispozici by mohly být koncem příštího týdne. V obcích, v jejichž okolí již větrné elektrárny stojí, je jejich vnímání veřejnosti podle Šimka výrazně vstřícnější než v místech, kde s nimi lidé zkušenosti nemají. Pozitivně na ně nahlížejí například obyvatelé Anenské Studánky, Skleného nebo Vendolí.

Obce chtějí také uspořádat debaty s odborníky o větrné energetice. Uskutečnit by se měly během zimy, na jaře Šimek předpokládá, že zastupitelstva rozhodnou o spolupráci s investorem. Příprava elektráren bude trvat několik let, posuzovat se bude i vliv na životní prostředí (EIA) a budou se muset změnit územní plány obcí.

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje si pro výstavbu větrných elektráren na Svitavsku a Orlickoústecku vytipovala území od Anenské Studánky na Orlickoústecku přes Opatov, Opatovec, Svitavy a Hradec nad Svitavou. Další místa leží v katastrech obcí Kamenná Horka, Pohledy, Sklené, Koclířov a Dětřichov. Reálný odhad počítá na Svitavsku a Orlickoústecku s deseti až 20 větrnými elektrárnami, většímu počtu brání ochrana přírody a krajiny, limity plynoucí z vyhrazeného prostoru pro civilní a vojenské letectví nebo možnosti připojení do distribuční sítě.

Jiní investoři v Pardubickém kraji již s přípravou výstavby pokročili. Obyvatelé Krouny na Chrudimsku v referendu s výstavbou větrné elektrárny na svém katastru souhlasili. Plánovaný větrník má mít výkon až 6,5 megawattu. Firma PV Consulting za to nabízí Krouně ročně do obecní pokladny 1,95 milionu korun. A zároveň přislíbil, že bude obyvatelům poskytovat levnější elektřinu, v průměru by měli ročně uspořit 11.600 korun oproti současným účtům. Nabídka je na 20 let. Příznivý byl i výsledek plebiscitu v Anenské Studánce na Orlickoústecku, kde chce vyrábět energii z větru společnost NOHO Energy. Pro obec by to znamenalo dlouhodobé benefity. U obce již několik větrníků stojí, před 15 lety je tam vybudovala společnost S&M CZ.

Nejvýkonnější větrná elektrárna v Česku by mohla stát u Stašova na Svitavsku. Společnost PV Consulting tam chce vybudovat větrník s instalovaným výkonem až 7,2 megawattu (MW). Obyvatelé, kteří se zúčastnili ankety, se záměrem z větší části souhlasili. Dosud nejvýkonnější větrná elektrárna v zemi s instalovaným výkonem 4,2 megawattu (MW) byla nedávno spuštěna v Žipotíně, místní části obce Gruna na Svitavsku.