Svaz stavebníků: Řemeslo je opovrhované. Navrhuje například páteřní síť škol
Praha 2. února (ČTK) - V Česku se podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) dívá na řemeslníky skrz prsty, i proto klesá zájem o technické obory. Technický ředitel SPS Pavel Ševčík ČTK řekl, že je potřeba ročně více než zdvojnásobit počet absolventů. I proto svaz připravil strategii nazvanou Perspektiva a vize vzdělávání stavebních řemesel 2030, v níž mimo jiné navrhuje páteřní síť škol a nenadřazovat v nich teoretické vzdělání nad řemeslné.
"Nejsme ten špinavý obor, jak se traduje. Stavebnictví je atraktivní a perspektivní odvětví s širokými možnostmi uplatnění. Na druhé straně pak řemeslo paradoxně podléhá silné kritice z pohledu kvality, ale i kvantity," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.
Ševčík řekl, že v Česku pracuje ve stavebnictví asi 400.000 lidí, což znamená, že by ročně bylo potřeba až 20.000 nových absolventů, ale na trh se jich včetně vysokoškoláků dostane 8500. "Je otázkou, kdy se nedostatek projeví a dojde k havarijnímu scénáři," uvedl Ševčík.
Zvýšit zájem o řemeslo má pomoci strategie vzdělávání SPS, která byla v půlce ledna představená tripartitě. Od stavbařů tak mimo jiné i premiér Petr Fiala (ODS) slyšel, že zejména u mladé generace musí být celospolečenským zájmem odstranění pohrdání manuální řemeslnou prací.
Stavební firmy si často stěžují, že jim chybí kvalifikovaná pracovní síla. Například Skanska ČTK sdělila, že aktuálně má v Česku 55 volných míst. Největší problém podle společnosti není sehnat jen stavební dělníky, ale i elektromontéry, řemeslníky či obsluhu stavebních strojů.
"Stavebnictví vyžaduje stále kvalifikovanější zaměstnance i na dříve čistě dělnických pozicích. Třeba strojníci na dozerech či finišerech musí umět obsluhovat 3D navádění. Investujeme do technologií, ale pokud se nezmění zájem o stavebnictví, nebude je mít za pár let kdo obsluhovat," řekla Slavomíra Sedláčková, personální ředitelka Skanska Central Europe.
Mezi 15 bodů vize svazu patří návrh na daňová a jiná zvýhodnění pro zaměstnavatele, kteří spolupracují se školami. A postupně vytvoření páteřních škol zaměřených na vzdělávání pro stavebnictví. Ševčík uvedl, že by měly vznikat podle požadavků trhu a poptávky krajů. "Někde to bude třeba pět škol, jinde méně. Jde o to, aby byly dostatečné kapacity i vyvážená dostupnost," řekl Ševčík.
SPS vyzývá, že výuka řemesel se nesmí stávat okrajovou záležitostí a za zásadní považuje zavedení mistrovské zkoušky, která by měla přinést vyšší punc odbornosti.
Svaz podnikatelů ve stavebnictví chce svoji vizi prosadit zlepšením komunikace s ministerstvem školství. Vedle metodiky či finanční podpory upozorňuje i na klesající úroveň přijímacích řízení na takzvané výběrové školy (například gymnázia), díky čemuž se na ně podle SPS dostávají horší žáci a o to méně se jich hlásí do řemeslných oborů. Jednat o podpoře chce svaz také s kraji jako zřizovateli středních škol, městy a s dalšími oborovými svazy, třeba Hospodářskou komorou ČR.