Svaz: Největší brzdou ve stavebnictví je délka povolovacích procesů
Praha (ČTK) - Za aktuálně největší potíž, která brání plánování stavebních projektů, považuje Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) délku povolovacích procesů. Pokud se tyto procesy nezmění, stavební produkce se nezlepší. Svaz to uvedl v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Vedle výstavby bytů, kterých je dlouhodobě nedostatek, potřebuje Česko podle svazu začít také s novou výstavbou dálnic, silničních okruhů a železnic.
"Pomalá výstavba a zaostávající dopravní infrastruktura je v České republice bohužel realita. Dlouhodobě na tento problém upozorňujeme. Kvalitní dopravní infrastruktura je jednou z podmínek ekonomické prosperity státu,“ řekl prezident SPS Jiří Nouza.
Že jsou pro vývoj českého stavebnictví stěžejní investice do výstavby dálnic, železnic a energetické úspornosti, již dříve uvedl i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Pomoci tomu podle něj může úprava liniového zákona, díky které bude možné přeskočit odvolací řízení u strategicky důležitých infrastrukturních staveb. Odvolat se půjde pouze soudním přezkumem. Ani tento krok ale podle SPS není dostatečným řešením. O novele liniového zákona budou poslanci hlasovat v pátek.
"Je správné, že vláda dala rozvoji dopravní infrastruktury prioritu. Jde o klíčovou oblast. Pokud se ale významně nezkrátí proces povolování staveb a politici na celostátní i místní úrovni nenajdou odvahu dělat obtížná rozhodnutí, nikam se neposuneme,“ uvedl Nouza.
Situaci by podle SPS mohl zlepšit nový stavební zákon, který má nabýt účinnosti 1. července příštího roku. Zákon byl dvakrát odložen, původně měl začít platit letos v létě. Jeho součástí je také připravovaná digitalizace stavebního řízení. Tu blokuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli stížnosti společnosti System Servis. Ta se měla tendru na její zavedení účastnit, ale podle vyjádření firmy pro Hospodářské noviny kvůli netransparentnosti zakázky z řízení odstoupila.
To, že je digitalizace stavebního řízení na nedostatečné úrovni, již dříve vyplynulo také například ze studie společnosti Datarun. Podle té by přitom digitalizace mohla zkrátit proces povolování staveb z průměrných 5,4 roku na 1,25 roku. Že stát není připravený na digitalizaci, si myslí 94 procent stavebních firem, vyplývá z květnové analýzy společnosti CEEC Research. Zda stát stihne digitalizaci stavebního řízení zavést do 1. července 2024, si nejsou jistí ani analytici dříve oslovení ČTK. Podle těch by se stavební řízení mělo nejdříve elektronizovat, aby zavádění digitalizace nebrzdilo novelu, která by ke zkrácení povolovacích procesů mohla přispět.
Pomalé povolovací procesy brzdí například i přestavbu železničního mostu na pražské Výtoni. SPS v tiskové zprávě uvádí, že oprava stávající železné konstrukce je podle odborníků ekonomicky nevýhodná a technicky riskantní. Zpracoval se proto nový projekt, který by měl vyhovovat všem požadavkům na funkčnost a dopravní obslužnost. Proti nové výstavbě železničního mostu se dlouhodobě staví spolek Nebourat. Ten by chtěl, aby byl most zrekonstruovaný v současné podobě. Petici proti zbourání a nové výstavbě dosud podepsalo okolo 18.000 lidí.