Cime 2 kvartál 2024

Svaz měst a obcí ČR žádá vládu o úpravu zákona o veřejných zakázkách

Seč (Chrudimsko ) 12. května (ČTK) - Samosprávy měst a obcí v České republice se potýkají s prudkým nárůstem cen veřejných zakázek. Jsou způsobeny zvláště zdražováním stavebních materiálů a energií. Pružnějšímu zadávání brání zákon o veřejných zakázkách, proto by měla vláda najít právní řešení, které bude odrážet turbulentní vývoj cen. Metodická doporučení obcím neposkytují dostatečnou právní jistotu, řekl dnes novinářům místopředseda Svazu měst a obcí (SMO) ČR Pavel Drahovzal.

"Žádáme vládu, aby upravila zákon o veřejných zakázkách, abychom mohli v jejich průběhu změnu promítnout do příslušných smluv s dodavateli. Nechceme od zakázek odstupovat jsou to zakázky ve veřejném zájmu, ve prospěch našich občanů a my je chceme dokončit," uvedl Drahovzal. Podle něj radnice nechtějí čelit nařčením, že někomu zvýšily cenu zakázky, aniž by to mělo oporu v zákoně.

"Řada měst a obcí při realizaci veřejných zakázek dostává zpětnou vazbu od dodavatelů, že nejsou schopni dodržet původně nasmlouvanou cenu. Bohužel zákon o veřejných zakázkách nám neumožňuje cenu navyšovat v reakci zejména na extrémní výkyvy cen materiálů a energií," řekl Drahovzal. "V kleštích" jsou tak města a obce stejně jako stavební firmy.

V upraveném zákoně by podle SMO měla být klauzule, že při extrémních výkyvech cen by se mohla změnit cena zakázky podle výše inflace. Inflační doložka by mohla vycházet například z údajů České národní banky. "Český statistický úřad není tak flexibilní, ale máme možnost konzultovat to s Česku národní bankou, která vývoj na trhu sleduje a nastavuje parametry, úrokové sazby a podobně. Vláda by měla nastavit, jak se máme jako veřejní zadavatelé chovat," řekl Drahovzal. Poukázal na to, že stejný problém se týká i státních organizací a jimi zadávaných veřejných zakázek.

SMO také navrhl vládě, aby zařadila strategické komodity jako plyn a elektřina do kategorie věcně usměrňovaných cen, tedy cen s regulovaným ziskem, jako je tomu u vody. "Chceme, aby nehrozilo nadbytečné zvyšování a marže do soukromého sektoru. Platíme to z veřejných rozpočtů a to, co dáme na energie a pohonné hmoty, tak bohužel nebudeme moci použít na investice," uvedl Drahovzal.