husqvarna

Sušice bude jednat s brněnským majitelem o koupi areálu bývalé sirkárny Solo

Sušice (Klatovsko) (ČTK) - Sušice bude jednat s brněnským majitelem o koupi většinově nevyužívaného areálu bývalé sirkárny Solo, který by město chtělo využít jako rozvojovou zónu. Se záměrem jednat s majitelem souhlasí i opozice, řekl ČTK místostarosta Karel Požárek (Sušická veřejnost). Majitel zatím nemůže s městem jednat, protože má ještě smlouvu o budoucí smlouvě na stavbu montovny, která ale podle Požárka nakonec v areálu nevznikne.

Brněnskému podnikateli patří zhruba 15 hektarů areálu kromě zhruba tří- až čtyřhektarové části, kterou vlastní Jihozápadní dřevařská. "Majitel teď dokončuje demolici staré elektrárny, jinak už tam nic nezbylo," uvedl Požárek.

Poté už bude areál na rovině kompletně vyčištěný a bude záležet na tom, zda se město dohodne s vlastníkem na ceně. "Koupě je jedna z možností. V programovém prohlášení máme odkup celého areálu nebo části, případně další využití, uvidíme," řekl místostarosta. Podle územního plánu je zatím v lokalitě možné stavět provozovny služeb nebo lehké výroby, což podle Požárka "není navěky". Pro případné bydlení by byla nutná změna územního plánu. "Uměl bych si představit kombinaci služeb, výroby a bydlení," řekl místostarosta.

Podle něj už se uskutečnila předběžná jednání s majitelem. Brněnský podnikatel je zhruba 90procentním majitelem Solodooru Sušice, výrobce interiérových dveří a zárubní s 200 zaměstnanci, který funguje úspěšně v areálu řadu let.

Zdevastovaný a majoritně nevyužitý areál na vjezdu od Plzně a od Strakonic podle Požárka neprospívá tváři města. Zájem o bydlení v Sušici je podle starosty Petr Mottla (ODS) velký. Do šumavského města, pátého největšího v Plzeňském kraji, se stěhují lidé ze širokého okolí včetně Prahy.

Město sestavuje pracovní skupinu s úředníky, politiky, projektanty a stavbaři. Na plochu může získat státní dotace na obnovu brownfieldů. Dvě menší budovy bývalého Sola v areálu zůstanou jako kulturní památka.

Dosud mají podle informací ČTK majitelé areálu, skupina Solo Matches & Flames, smlouvu s českým developerem Accolade, který tam chtěl stavět výrobní halu a obchodní centrum, což se ale nepovedlo prosadit. Po vypršení smlouvy o smlouvě chce město začít jednat, zastupitelé už to podpořili.