Cime 3 kvartal 2024

Sunseap postaví v Indonésii největší plovoucí solární elektrárnu na světě

Singapur 22. července (ČTK) - Singapurská společnost Sunseap Group plánuje postavit za dvě miliardy USD (43,5 miliardy Kč) největší plovoucí solární elektrárnu na světě a systém na skladování energie v sousední Indonésii. Elektrárna na vodní nádrži na ostrově Batam bude mít rozlohu zhruba 1600 hektarů, uvedla firma Sunseap v dnešním prohlášení.

Kapacita elektrárny má být až 2,2 gigawatt-peaku (GWp), což je výkon elektrárny při standardních testovacích, tedy ideálních světelných podmínkách.

Sunseap Group je vývojářem, vlastníkem a provozovatelem solárních energetických systémů v Singapuru. V Asii má nasmlouvány projekty o výkonu více než 2000 megawatt-peaku (MWp). V březnu dokončila plovoucí fotovoltaický systém o výkonu pět MWp na pobřeží Singapuru. Plovoucí solární systémy mají pomoci vyřešit problémy s pozemky pro elektrárny, se kterými se setkávají některé země v jihovýchodní Asii.

Výstavba elektrárny má začít v roce 2022 a dokončena má být v roce 2024. Část elektřiny bude určena pro ostrov Batam, zbytek by se mohl vyvážet podmořským kabelem do Singapuru vzdáleného zhruba 50 kilometrů.

Podle internetových stránek firmy BP má Batam v současnosti kapacitu výroby elektřiny 540 MW. Vyrábí ji za pomoci plynu a nafty, napsala agentura Reuters.