Komatsu potřebuju Bagr

Suchá nádrž Jelení na Bruntálsku obstála při všech měřeních, je bezpečná

Karlovice (Bruntálsko) 13. července (ČTK) - Suchá nádrž Jelení, kterou státní podnik Povodí Odry vybudoval na Kobylím potoce v katastru obce Karlovice na Bruntálsku, obstála během dvou let při všech technicko-bezpečnostních měřeních i při krátké povodňové vlně. Prokázalo se tak, že vodní dílo je bezpečné. ČTK to dnes sdělila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Výsledky měření podle ní potvrdily předpokládaný a bezpečný vývoj sedání podloží i po zvýšeném zatížení hráze v době napouštění. "Porovnáním výsledků měření monitorovacích bodů velmi přesné nivelace na koruně hráze od roku 2019 do současnosti bylo zjištěno, že sedání hráze dosáhlo hodnoty maximálně 30 milimetrů, což je u hráze o výšce 14,9 metru zcela adekvátní," řekla Vlčková.

Skutečnou transformační funkci nádrže bylo podle ní možné ověřit v červnu 2020, kdy se na Kobylím potoku odehrála krátká povodňová epizoda. Suchá nádrž se totiž plní vodou jen při povodních nebo přívalových srážkách.

"Veškerý její objem o velikosti přibližně 865.000 metrů krychlových je za běžného provozu prázdný a je vymezen k zachycení povodní. Tento takzvaný retenční prostor je navržen tak, aby teoretická stoletá povodeň o návrhovém průtoku 33,5 metru krychlového za sekundu byla utlumena na neškodný odtok 4,41 metru krychlového za sekundu," uvedl technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.

Vedoucí provozního odboru Povodí Odry Tomáš Skokan uvedl, že podmínkou ověření technického stavu vodního díla byl dostatečný přítok do nádrže. K pozvolnému napouštění podnik využil výrazných dešťových srážek v roce 2020 a poté tání sněhu. Maximální hloubka vody v nádrži dosáhla osmi metrů. "Objem zadržené vody v nádrži dosáhl téměř 300.000 metrů krychlových, což je zhruba 40 procent celkového objemu," uvedl Skokan.

Suchá nádrž Jelení je součástí protipovodňových opatření na horním toku Opavy, stejně jako plánovaná přehrada v Nových Heřminovech. S výškou 16 metrů a délkou 273 metrů jde o největší suchou nádrž se sypanou hrází v Moravskoslezském kraji. Stavbu přibližně za 150 milionů korun platil stát a provedlo ji v letech 2017 až 2019 sdružení firem OHL ŽS, Metrostav a POHL cz.

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezskou Hartu.