Komatsu potřebu bagr

Studie stavby tunelu příměstských vlaků v Praze má být hotova do konce roku 2023

Praha 22. září (ČTK) - Studie výstavby tunelu pro příměstské vlaky v centru Prahy by měla být hotova do konce příštího roku. Novinářům to dnes řekli Jakub Bazgier ze Správy železnic (SŽ), Petr Tomčík, ředitel organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, a Lukáš Titl z Institutu plánování a rozvoje (IPR). Dokument posoudí technické možnosti výstavby a rovněž ekonomický dopad projektu. Na trati by mělo být několik stanic včetně té na Karlově náměstí. Výstavba by mohla začít nejdříve po roce 2035. Příměstské vlaky jsou součástí pražské integrované dopravy (PID) a platí na nich jízdenky MHD.

SŽ společně s Ropidem, IPR a magistrátem projednávají a připravují různé varianty vedení trasy. "To, co bychom chtěli udělat v nějakém horizontu tohoto a příštího roku, je dokončit a vybrat ty nejlepší varianty a prověřit jejich ekonomickou efektivitu, ale zároveň i dopady do území, a nechat si schválit vybranou variantu. Tu bychom poté nechali převést do různých variant, které rozprojektujeme do dalších projektových fází," řekl Bazgier.

Metropoli dlouhodobě trápí velké množství automobilů. "Snažíme se budoucí projekty připravovat tak, aby vznikla alternativa k automobilové dopravě. Železnice ale má své kapacitní limity a už příliš se rozšiřovat nemůže. Zásadním projektem, který zvýší kapacitu, je proto tunel pro městskou a příměstskou železnici," řekl Lukáš Titl z IPR.

Nebude se jednat o metro, přestože nese název metro S, ale o trať příměstské železnice. Na ní by bylo několik stanic, kdy by v centru města mohly být kromě Smíchova například na Karlově náměstí nebo u Státní opery. Zamýšlena je i zastávka Florenc a na náměstí Bratří Synků, kudy by vedla trať směrem na Benešov. Kde přesně stanice budou, určí právě chystaná studie.

Na železniční síti v Praze SŽ pracuje na propojení centra metropole s Letištěm Václava Havla a připravuje spolu s magistrátem stavbu terminálu na Smíchovském nádraží, kde bude možné přestoupit z vlaků na MHD i dálkové autobusy a bude zde záchytné parkoviště P+R. Zároveň se chystá zdvojkolejnění tratě podél Jižní Spojky.