Komatsu potřebu bagr

Studie: Počet veřejných zakázek ve stavebnictví zatím letos vzrostl o 23 procent

Praha (ČTK) - V letošních třech čtvrtletích vzrostl počet veřejných zakázek zadaných českým stavebním firmám o 23 procent. Hodnota zakázek činila 168 miliard korun, což byl meziroční růst o 19 procent. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici. Podle ní má hodnota zadaných veřejných zakázek významný vliv na celkovou produkci ve stavebnictví. Ta v letošním roce zatím klesla o 1,5 procenta.

"Veřejné zakázky pro české stavebnictví hrají klíčovou roli a tvoří třetinu objemu práce na stavebním trhu,“ řekl Kamil Jeřábek, generální ředitel společnosti Wienerberger. Potvrzují to i data CEEC Research. Podle nich se stavebnictví na veřejných investicích podílí ze zhruba 32 procent.

V minulém roce bylo veřejnými zadavateli vysoutěženo a zadáno zhotovitelům o 15,2 procent méně stavebních zakázek, než tomu bylo v roce 2021. Po loňském poklesu tak podle studie počet veřejných zakázek postupně opět nabírá růstové tempo. V letošním prvním až třetím čtvrtletí bylo zadáno 5844 zakázek.

Nárůst veřejných zakázek podle studie pozitivně ovlivnila stabilizace cen stavebních materiálů, kdy veřejní zadavatelé po počáteční opatrnosti začaly s realizací připravovaných projektů. Konec finanční podpory na energie v příštím roce a opětovný nárůst jejich cen se ale podle dřívějších vyjádření prodejců a výrobců stavebnin následně projeví ve finálních cenách stavebních prací.

Za letošní tři čtvrtletí bylo vydáno 1132 oznámení o veřejné zakázce, což je o 1,3 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Celková předpokládaná hodnota zakázek činila 155,4 miliardy korun, jde o meziroční nárůst o 18,6 procenta. Hodnoty oznámených zakázek s cenou pod jednu miliardu korun meziročně mírně poklesly o 0,3 procenta.

"V příštím roce vláda plánuje investovat do infrastruktury zhruba stejný objem finančních prostředků jako v roce 2023. Více než 150 miliard na výstavbu dopravních staveb ze strany státu je nepochybně pro stavebnictví významný stimul. Zajistí nejen pokračování rozdělaných projektů, ale i zahajování řady nových a údržbu stávajících,“ uvedl v tiskové zprávě ministr dopravy Martin Kupka (ODS). V roce 2024 předpokládá výstavbu 128 kilometrů silnic, z toho 81 kilometrů dálnic.

Největší zadanou stavební zakázkou se v září stala výstavba zařízení pro energetické využití odpadu v elektrárenské lokalitě Mělník od společnosti ČEZ za 12 miliard korun. Jednalo se o jedinou nabídku soutěže. Následovaly výstavba multifunkční sportovní haly v Brně, kterou zadalo v lednu statutární město Brno v hodnotě 4,4 miliard korun, modernizace Krajské nemocnice Liberec v hodnotě 3,1 miliard korun nebo stavba dálnice D35 Janov–Opatovec, kterou vybralo Ředitelství silnic a dálnic ČR a zadalo zhotoviteli za 2,5 miliardy korun.