husqvarna

Studie: Kolem budoucího stanice metra Nové Dvory má vyrůst až 2000 bytů

Praha (ČTK) - Nová čtvrť kolem budoucí stanice pražského metra D Nové Dvory má mít okolo 2000 převážně městských nájemních bytů, část může být i na prodej. Na rozloze téměř 30 hektarů mají podle dnes představené urbanistické studie zadané magistrátem vyrůst kanceláře, obchody, mateřská školka, základní i střední škola, poliklinika, venkovní hřiště a sportovní hala nebo komunitní kulturní centrum s knihovnou. Jednotlivé části se mají realizovat v horizontu deseti až 15 let.

"Nové Dvory nabídnou po změně územního plánu, na které pracujeme, dostupné městské nájemní bydlení, vznikne až 5000 nových pracovních míst a příležitosti pro využití volného času," řekl na tiskové konferenci Petr Hlaváček (za STAN), první náměstek pražského primátora pro územní rozvoj.

Územní studie zpracovaná společností UNIT architekti navrhuje udržitelný rozvoj ve čtyřech aspektech - sociálním, ekonomickém, environmentálním a kulturním.

Vedoucí studie Jitka Molnárová uvedla, že záměrem Prahy je vybudovat nájemní bydlení určené především pro preferované profese (učitele, zdravotníky, policisty), pro rodiče samoživitele a samostatně žijící seniory. Hlaváček dodal, že část může být i družstevní a část na prodej investorům za protihodnotu, což bude záležet i na financování projektu, které má být vyřešeno do půl roku.

Vedle obchodů a kanceláří mají mít Nové Dvory, které se rozkládají na Praze 4 a 12, tři náměstí, z nichž některá budou propojena parkem Jalodvorská louka. "Část bude jako městský park a část by měla být ponechána v přírodnějším charakteru," řekla Molnárová. Navrhuje se vystavění polikliniky a počítá se se zelenými střechami a zachytáváním dešťové vody. Prostorový model území, jak jej navrhli studenti, je k vidění ve foyer fakulty architektury ČVUT v Praze Dejvicích.

Vedení hlavního města pověřilo investorsko-realizační přípravou Pražskou developerskou společnost (PDS). Loni se mluvilo o tom, že stavět by se mohlo začít v roce 2027. Ředitel PDS Petr Urbánek dnes na dotaz ČTK řekl, že letos by měly začít projektové práce na infrastruktuře a začátek stavby záleží i na výstavbě metra. Stavět se mají byty tří kategorií - bezbariérové, menší a standardní.

PDS, což je příspěvková organizace, kterou město založilo kvůli přípravě bytových projektů na městských pozemcích, se také zabývá přípravou větších záměrů, mezi které patří třeba plán v Dolních Počernicích či budoucí nová čtvrť s parkem na Palmovce.

Pražský dopravní podnik (DPP) loni zahájil v druhé polovině dubna stavbu úseku metra z Pankráce na Olbrachtovu ulici, na který naváže úsek právě na Nové Dvory, kde bude nová stanice. Na Nové Dvory mají v budoucnu jezdit rovněž tramvaje. DPP nyní prodlužuje trať z Modřan na Libuš, na kterou by měla v budoucnu navázat trať až na Nové Dvory.