Cime 3 kvartal 2024

Studenti z Evropy budou v bývalé Schindlerově továrně vytvářet muzejní expozice

Brněnec (Svitavsko) (ČTK) - Dvě stovky středoškoláků z pěti evropských zemí přijedou v neděli do bývalé továrny svitavského rodáka Oskara Schindlera v Brněnci na Svitavsku, kde díky výrobě zachránil před nacisty asi 1200 židovských dělníků. Cílem setkání studentů bude navrhnout podobu budoucí expozice Muzea přeživších nazvané Schindlerova archa, aby byla srozumitelná mladým lidem bez ohledu na národnost. Setkají se také s potomky židovské rodiny, která v Brněnci za války pobývala, a s dcerou spisovatele Arnošt Lustiga, který byl vězněn v koncentračních táborech, řekl ČTK manažer projektu Milan Šudoma. Muzeum připravuje Nadační fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera, získala i grant Evropské unie.

"Středoškoláci se už seznámili s podklady, historií a celým projektem. Jde o to, aby se zkusili vcítit do toho, že by vytvářeli expozici, aby byla pro jejich věkovou skupinu zajímavá. Budou na tom pracovat delší dobu, chceme zjistit různé pohledy dětí z více zemí. Je to vlastně vzdělávací akce," uvedl Šudoma. Vznikne také výukový materiál přizpůsobený školním osnovám v tuzemsku, ale i v Rakousku, Maďarsku, na Slovensku a v Německu.

Továrnu v Brněnci proslavil film Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga, uveden byl před 30 lety. Na nedělním setkání se bude také promítat. Joseph a Rebecca Bauovi se ve filmu v jedné ze známých scén vzali. Joseph Bau nevěděl, jak se dostal do Schindlerovy archy v Brněnci. Jeho žena vyškrtla své jméno ze Schindlerova seznamu a nahradila ho manželovým. Sama odjela do Osvětimi. Oba válku přežili a narodily se jim dvě dcery, které 25. června do Brněnce přijedou, aby vyprávěly svůj příběh. Připojí se k nim dcera Arnošta Lustiga Eva a rodina Löw-Beerových, která před válkou továrnu vlastnila.

Muzeum přeživších Schindlerova archa by se mělo otevřít v roce 2025. Už letos v létě bude moci provizorní expozici navštívit veřejnost při dni otevřených dveří, později také školy, jednotlivci i skupiny při jednorázových akcích.

Budoucí muzeum bude tvořeno několika objekty. Nadace chce v areálu postavit takzvaný skleněný pavilon, který by měl sloužit zvláště vzdělávací činnosti. Některé další budovy čeká oprava. Z původního objektu, v němž dělníci spali, by měla vzniknout Schindlerova archa, v níž by se promítal Spielbergův Schindlerův seznam a další dokumenty či rozhovory s přímými účastníky. Další prostor by byl věnován rodině Löw-Beer, které továrna před válkou patřila a před časem ji znovu získala, a také židovské historii v Československu. V areálu stojí také takzvaná budova Němců, ve které sídlili němečtí vojáci, a objekt, kde měl Schindler kancelář. Část areálu by mohla být upravena na park.

Nadace očekává, že do muzea v Brněnci bude jezdit ročně 100.000 až 200.000 návštěvníků z celého světa. Časem chce na navazujících pozemcích vybudovat sportoviště, prostory pro vzdělávání a semináře a dílny zaměřené například na výrobu textilu po vzoru německé školy výtvarného umění Bauhaus. Za nimi by měly stát moderní bytové domy. Zdevastovaná továrna a její okolí tak dostanou zcela nový vzhled a do obce se zhruba 1300 obyvateli vnesou odlišnou atmosféru.

Továrna v Brněnci byla založena jako papírna, poté sloužila jako přádelna vlny, ze které tehdejší majitel Izák Löw-Beer postupně vybudoval významnou textilku. Za války byla změněna na muniční továrnu a Brněnec se stal pobočným táborem koncentračního tábora Groß-Rosen. Do továrny přesunul německý podnikatel Oskar Schindler asi 1200 dělníků ze své smaltovny v Polsku, čímž jim zachránil život. Schindlera nicméně mnozí vnímají jako kontroverzní postavu, nikoli jen jako hrdinu a zachránce Židů. Byl také členem nacistické strany a německé vojenské rozvědky.

Po nacistickém přepadení Polska získal Schindler v Krakově bývalou židovskou smaltovnu, a protože to bylo levnější, najal do ní Židy z krakovského ghetta. Avšak ghetto bylo zlikvidováno a jeho obyvatelé byli buď pobiti nebo deportováni do koncentračního tábora v Plaszowě. Když bylo rozhodnuto, že všichni vězni budou převezeni do Osvětimi, pomocí úplatků a kontaktů dosáhl Schindler toho, že nejen své zaměstnance, ale i jejich rodiny převezl do svého dalšího podniku, muniční továrny v Brněnci na Moravě. Před smrtí tak zachránil na 1200 polských Židů. Po válce neúspěšně podnikal a stal se nositelem mnoha ocenění. Zemřel v roce 1974 v Německu, pohřben je v Izraeli.

Závod na výrobu textilu v Brněnci provozovala po roce 1989 společnost Vitka. Když se dostala v roce 2004 do insolvence, koupila jej firma Bustrex a přejmenovala na Vitka Textiles. V roce 2011 skončila v konkurzu, výroba byla zastavena a od té doby je areál opuštěný. Nadace jej odkoupila v roce 2018, některé budovy jsou památkově chráněné.