Cime 2 kvartál 2024

Studenti v Brně shánějí byty, při výběru rozhoduje cena za lůžko i lokalita

Brno 13. srpna (ČTK) - S blížícím se koncem prázdnin roste v Brně u vysokoškoláků poptávka po nájemním bydlení. Při výběru bytu rozhoduje počet neprůchozích pokojů, cena bydlení rozpočítaná na lůžka a také lokalita - podstatná je vzdálenost od centra nebo školních areálů. ČTK to zjistila od realitních kanceláří a inzertního portálu UlovDomov.cz.

"S cyklem zamával covid-19, ale letos je poptávka ze strany studentů na úrovni jako před pandemií," uvedl Jiří Krejčí z UlovDomov.cz. Souhlasí s ním Jana Smažáková z realitní kanceláře Coloseum nemovitosti. "Studenti začínají hledat bydlení, největší zájem o pronájem budou mít koncem srpna nebo začátkem září, kdy se bude blížit akademický rok," řekla Smažáková.

Podle Krejčího je největší poptávka u bytů 2+1 a 3+1. "Rozhodujícím faktorem je cena rozpočítaná na lůžka a počet neprůchozích pokojů, méně studentů se zajímá o vybavení bytu. Například wifi připojení je v dnešní době, ve které si můžete připojení sjednat pouze na rok nebo využít neomezená mobilní data, jeden z méně důležitých faktorů," řekl Krejčí. Dodal, že studenti se snaží hledat byt v okolí své školy, případně v lokalitě s dobru dopravní dostupností.

Podle Pavla Paulena z realitní kanceláře Artoss je největší zájem o byty v centru nebo v městských částech Bohunice a Královo Pole. "Studenti se o podnájmu rozhodnou většinou hned při prohlídce," řekl Paulen. Krejčí dodal, že ti, kteří hledají svůj první podnájem, mají tendenci projít více bytů, ti zkušenější už situaci v létě znají a berou první volný byt.

Zájem o pronájmy bytů je nyní vyšší celoplošně. "Mají na to vliv přísnější pravidla pro poskytování hypoték a válka na Ukrajině, kdy do České republiky přišel příliv Ukrajinců, kteří si hledají bydlení," řekl Michal Chemišinec z realitní společnosti Real Spektrum. Krejčí dodal, že podle statistik na UlovDomov.cz se poptávka po pronájmech zvedla meziročně a na byt mají pravidelně i 80 zájemců.