Komatsu potřebu bagr

Studenti ČVUT se ve světové konkurenci neztratili, k ocenění Komfort přispěla i společnost Schneider Electric

Praha (11. červenec 2022) – Společnost Schneider Electric podpořila projekt FIRSTlife, za kterým stojí studenti z Českého vysokého učení technického. Za krátký čas sestavili inovativní budovu, která soutěžila v německém Wuppertalu v deseti kategoriích mezinárodní soutěže Solar Decathlon. Český tým bodoval v kategorii Komfort, kde se umístil na třetím místě.

Nedávno skončené soutěže Solar Decathlon se zúčastnilo celkem 18 univerzitních týmů z jedenácti zemí. Každý uchopil své inovativní nápady na udržitelnou, energeticky účinnou a sociálně odpovědnou architekturu jinak. V rámci projektu museli své nákresy uvést do praxe, vystavět, transportovat do Německa a efektivně, a hlavně udržitelně vše provozovat. Za 10 dní veřejných prohlídek celý kampus soutěžních domů navštívilo přes 100 000 lidí.


Stavba českého projektu v německém Wuppertalu, modelová budova odpovídá návrhu nástavby kolejí Na Větrníku (Praha 6, Petřiny)

Účastnit se projektu byla obrovská zkušenost. Tým FIRSTlife tvoří přibližně 60 studentů převážně z fakult stavební, strojní a architektury ČVUT. Koordinace tak velkého projektu se vším všudy byla velmi náročná, ale šlo o jedinečný zážitek. Soutěž nám přinesla nesmírný rozhled, v mezinárodní konkurenci jsme zjistili, jak přemýšlejí a postupují jiné týmy. Odnášíme si do dalšího studia i života znalosti a zkušenosti, které nás posunuly ve vnímání udržitelnosti a energetických úspor,“ hodnotí soutěž Jakub Starý, koordinátor elektro části projektu a student magisterského programu na ČVUT.

Členy týmu spojil společný zájem o udržitelnost. Studentům se podařilo prosadit a reprezentovat Českou republiku jako zemi, jejíž mladé generaci na udržitelném, energeticky úsporném, a zároveň komfortním, bydlení záleží.

Komponenty studentům dodala firma Schneider Electric

Studenti byli velice samostatní, znali naše produktové portfolio a přesně věděli, co chtějí. Probíhaly pouze drobné technické konzultace, abychom si upřesnili, který prvek je pro jejich řešení ten nejvhodnější. Schneider Electric studenty podporuje dlouhodobě, zvláště, když jsou jejich přístupy v souladu s naší firemní filozofií – udržitelné, ekologické a inovativní. Týmu gratulujeme k významnému umístění,“ dodává Jakub Jiříček, Digital Energy Leader Schneider Electric, který je též absolventem stejného studijního programu Inteligentní budovy na ČVUT.

Porota hodnotila celkem deset disciplín. Český tým zabodoval v kategorii Komfort, kde obsadil třetí místo. Hodnotila se vnitřní teplota, denní osvětlení, akustika, průvzdušnost obálky budovy a porovnání energetického modelování domu s naměřenou realitou. V hodnocení průvzdušnosti dosáhl český tým vůbec nejlepšího výsledku ze všech. Celkové první místo obsadil tým z Německa, druhé a třetí místo pak patřilo týmům z Nizozemí.

Virtuální prohlídka všech domů je k nahlédnutí zde.

Více o projektu FIRSTlife v přiloženém videu.

O společnosti Schneider Electric

Vizí společnosti Schneider Electric je umožnit každému co nejlépe využívat energii a dostupné zdroje, proto přinášíme pokrok a udržitelnost do všech oblastí života. Žijeme v souladu s heslem Life Is On. Naším posláním je být vám digitálním partnerem ve sférách udržitelnosti a energetické účinnosti. Řídíme digitální transformaci prostřednictvím integrace předních světových procesních a energetických technologií, produktů propojujících cloud s koncovými zařízeními, ovládacích prvků, softwaru a služeb napříč životním cyklem. Naše řešení umožňují integrovanou správu firem, domácností, budov, datových center, infrastruktury a průmyslu. Schneider Electric je nejlokálnější z globálních společností. Společnost Schneider prosazuje otevřené standardy a partnerské ekosystémy, které jsou založené na sdíleném smysluplném účelu, podporující integraci a posilující jejich hodnoty.

Více na www.se.com.