Cime 2 kvartál 2024

Střešní krytina vyrábějící elektřinu ve finále ekologické soutěže

Praha 29. srpna 2022 (PROTEXT) - Střešní krytina, která vyrábí elektřinu, bojuje ve finále ekologické soutěže E.ON Energy Globe. Pomůže jí podpora moderátorky Emmy Smetany?

Funkce a cíl jsou stejné. Ze slunečních paprsků vyrobit elektrickou energii. Provedení se liší zásadně. Společnost Wienerberger se svou fotovoltaickou střešní krytinou dostala do finále soutěže E.ON Energy Globe, kde ji podporuje i zpěvačka a moderátorka Emma Smetana.

Proč na střechu instalovat velké solární panely, když může elektřinu vyrábět přímo samotná střešní krytina? Integrace fotovoltaických modulů mezi běžné střešní tašky je už ve světě poměrně běžným řešením a letos už ve větším měřítku přijde také na české střechy.

Největší výhodou fotovoltaické střechy je její kompaktnost a celistvost. Na střechu není nutné instalovat nosnou konstrukci pro solární panely, stavebník zároveň ušetří náklady na běžnou střešní krytinu, kterou solární moduly nahrazují. Ty jsou přitom řešené tak, aby na střechu bez problémů pasovaly a vše dobře těsnilo. Solární střešní moduly jsou navíc lehké a nezatěžují tolik nosnou konstrukci střechy. Fotovoltaická střecha zpřístupní možnost využívat energii ze slunce i u budov, kde je instalace solárních panelů z hlediska památkové ochrany problematická, nebo dokonce nereálná.

„Funkční a zdravý domov s respektem k přírodě. O to se ve Wienerbergeru snaží a to je podle mě hodno podpory. Proto jsem patronkou tohoto projektu a fanynkou všech iniciativ, které pamatují na udržitelnost a ochranu planety,” říká Emma Smetana.

Vítěz letošního ročníku E.ON Energy Globe vzejde z hlasování veřejnosti. Lidé mohou pro projekt fotovoltaické střešní krytiny od společnosti Wienerberger hlasovat na webových stránkách www.energyglobe.cz až do 30. září tohoto roku. Vítěz soutěže E.ON Energy Globe bude představen na slavnostním galavečeru, který 22. 10. 2022 ve 22.10 hodin odvysílá i Česká televize.

Vítěz získá hlavní cenu 300.000 korun. S prázdnou neodejdou ani hlasující

Celkový vítěz si odnese hlavní cenu 300.000 korun na další rozvoj svého projektu od společnosti E.ON, pořadatele soutěže. „V E.ONu věříme, že cesta udržitelnosti je společnou cestou nás všech a snažíme se k tomu tak i přistupovat. Už to samozřejmě není jen o třídění odpadu nebo zřeknutí se plastových obalů, ale o celkovém přístupu. I proto je skvělé, kolik nápadů se do letošního ročníku přihlásilo,“ připomíná Claudie Viohl, generální ředitelka skupiny E.ON v České republice.

Další ocenění si pak odnesou ceny od partnerů soutěže, kterými jsou letos Stiebel Eltron, Duko Hlinsko, Hornbach Baumarkt CS. Zkrátka nepřijdou ani vylosování hlasující, kteří dostanou rodinný let balonem, víkendový pobyt v chatě v korunách stromů v hodnotě 10.000 korun a další ceny od partnerů soutěže.

O soutěži E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala už neuvěřitelných 3339 projektů. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále. Více informací o soutěži najdete na webu www.energyglobe.cz.