Cime 2 kvartál 2024

Středočeští cestáři se kvůli počasí potýkají s větším množstvím výtluk

Praha 5. ledna (ČTK) - Cestáři ve středních Čechách se potýkají s větším množstvím výtluk na silnicích, důvodem je počasí s velkými výkyvy teplot. Poškozené vozovky se silničáři se snaží v závislosti na hustotě provozu co nejdříve opravovat, trvalejší opravy ale budou možné až na jaře, informoval dnes ČTK Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

"Po oteplení v období Vánoc evidujeme ve Středočeském kraji zvýšený výskyt těchto lokálních poruch. Jako příklad lze uvést silnici I/3 na průtahu Miličínem, dálnici D3 u Mezna nebo silnici I/18 u Vrchotových Janovic. S větším množstvím výtluků se aktuálně také potýkáme na silnici I/2 v úseku Mukařov-Vyžlovka a na průtahu Říčany," uvedl Buček. Například v Říčanech je oprava výtluků plánovaná na tuto sobotu, kdy je nižší intenzita provozu.

Buček upozornil na to, že v zimě nejsou v provozu obalovny, a tak jsou cestáři při opravách odkázáni na studené balené asfaltové směsi. Od Vánoc do konce roku bylo na jejich opravu ve Středočeském kraji použito 4,5 tuny. Takto provedené opravy jsou však jen provizorní, trvalejší řešení bude možné až s příchodem jara.

ŘSD například chystá rozsáhlejší opravu průtahu Miličínem na silnici I/3. Připravuje vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele,pokud nenastanou neočekávané průtahy, opravu stavbaři zahájí ještě letos. Totéž platí o prvních kilometrech dálnice D3 na hranici Středočeského a Jihočeského kraje. Na jaře je podle Bučka také v plánu oprava povrchu a odvodnění silnice I/2 mezi Mukařovem a Kozojedy.

Silné mrazy, kolísání teplot a celkově vyšší úhrn sněhových i dešťových srážek nesvědčí konstrukci silnice. Nevadí jí ani tak nízké či vysoké teploty, pokud jsou stabilní bez větších výkyvů, jako je právě střídání arktických teplot s těmi jarními. Při oteplení do prasklin, byť sebemenších, proniká voda, která následně při ochlazení zmrzne a led zvětšením svého objemu narušuje celistvost konstrukčních vrstev. Při dopravním zatížení, zejména těžkými nákladními auty, se pak z malých nerovností stávají výtluky.