Cime 3 kvartal 2024

Středočeský kraj získal od Olbramovic pozemek pro výstavbu parkoviště P+R

Praha 28. února (ČTK) - Středočeský kraj získal od Olbramovic na Benešovsku pozemek pro výstavbu parkoviště P+R. Jeho bezúplatné nabytí dnes schválili krajští zastupitelé. Stavba parkoviště pro 181 aut by mohla začít ještě do konce tohoto roku, uvedl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN).

Projekt podle něj po dnešku postoupil do další fáze. "Nyní můžeme začít se samotnou přípravou projektu a dopracováním projektové dokumentace. Pokud se podaří do léta získat stavební povolení, chtěli bychom ještě do konce tohoto roku zahájit samotnou stavbu," uvedl radní. Smlouvu o spolupráci s Olbramovicemi schválili zastupitelé už loni v září.

Na takzvaných P+R parkovištích řidiči zaparkují a dále mohou využít veřejnou hromadnou dopravu, obvykle železniční nebo autobusovou. Tímto způsobem se dá snižovat dopravní zátěž na silnicích i nedostatek parkovacích míst v centrech měst. Z Olbramovic jezdí lidé do Benešova či dál do Prahy, případně opačným směrem do Tábora a Českých Budějovic. Výhodou umístění parkoviště v Olbramovicích je i to, že v obci zastavují rychlíky.

Další velké parkoviště chce kraj vybudovat v Čerčanech na Benešovsku, má mít 248 míst. Nyní se řeší jeho napojení na silnici I/3 a místní komunikace, začátek stavby je plánován na rok 2023. S výstavbou parkovišť kraj počítá také v Úvalech a Hostivici u Prahy, měla by mít 260, respektive 480 míst. Na projektu v Hostivici hejtmanství spolupracuje se Správou železnic.