Komatsu potřebu bagr

Středočeský kraj vypíše zakázku na sloučení dat pro digitální technickou mapu

Praha (ČTK) - Středočeský kraj vypíše zakázku na sloučení dat pro takzvanou digitální technickou mapu (DTM). Rozhodli o tom dnes krajští radní, informoval ČTK mluvčí hejtmanství David Šíma. Digitální mapa má zachytit vedení všech typů sítí a technické infrastruktury a urychlit stavební řízení. Pořídit by si ji měly všechny regiony, Středočeský kraj při přípravě spolupracuje s Prahou. Mapa má být hotová začátkem července příštího roku.

Zakázka na konsolidaci dat bude zveřejněna koncem týdne, nabídky lze podávat do 16. května. "Konsolidací se myslí převzetí a kontrola stávajících dat. Půjde o informace od správců dopravní a technické infrastruktury a data od měst mající vlastní DTM. Jde o nejefektivnější a nejlevnější způsob sběru informací," uvedl hejtmančin náměstek pro regionální rozvoj Jiří Snížek (Piráti). Pokud vše dobře půjde, smlouva by mohla být uzavřena letos v červenci. Pořízení mapy má jít na vrub státu, kraje i Evropské unie.

Středočeský kraj už řadu měsíců shromažďuje a pořizuje podklady i informace o území, a to i za jednotlivé obce. Spolupracuje také s Prahou. "S Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy a hlavním městem jsme již uzavřeli smlouvu o spolupráci při vytvoření a zajištění provozu, správy a aktualizace datového obsahu," uvedl Snížek. Krajská rada dnes také schválila uzavření smlouvy o společném postupu zadavatelů při zadávání zakázky a o plnění závazků vyplývajících ze smlouvy o spolupráci.

Lidé by díky mapě měli mít možnost si na svém počítači snadno ověřit, jaké technické sítě vedou v blízkosti jejich parcely. Zjistí, co by mohli ohrozit nebo jak složité či jednoduché bude připojit se k vodovodu, vodě, plynu či datovým sítím. Obce budou moci lépe připravit investiční akce. "Pokud si budou chtít vybudovat nový chodník anebo kanalizaci, mohou si lehce dohledat veškeré potřebné informace, zahrnout do přípravy a naplánovat práce. Jak známo, nejnákladnější stránkou každé investice jsou výkopové práce pro uložení podzemních struktur a také celá délka řízení pro schválení takového záměru," dodal Snížek.

Kromě základního prostorového uspořádání území bude mapa obsahovat údaje o stavebních a technických objektech a zařízeních dopravní a technické infrastruktury a o jejich ochranných a bezpečnostních pásmech, které se v dané oblasti nachází. To budou například inženýrské sítě, budovy, chodníky, dopravní ostrůvky. Další vrstvy mohou nabídnout i běžně dostupné letecké snímky nebo třeba důlní díla a skládky odpadů.