Cime 2 kvartál 2024

Středočeský kraj potřebuje do roku 2042 investovat do silnic 170 mld Kč

Praha(ČTK) - Středočeský kraj potřebuje do roku 2042 investovat do silnic 170 miliard korun. Vyplývá to z plánu optimalizace silniční infrastruktury na další dvě desetiletí, který dnes projednali krajští radní. Cílem dokumentu je konstatovat, kolik peněz je v ideálním případě potřeba investovat do silniční sítě, její rekonstrukce, stavby a údržby, aby se odstranil dluh, který na této infrastruktuře vznikl, informoval dnes ČTK mluvčí hejtmanství David Šíma.

Středočeský kraj má nejhustší silniční síť ze všech regionů. Celoročně se na jejím stavu nepříznivě podepisuje zejména těžká kamionová doprava. Dokument vyčísluje, kolik by bylo potřeba investovat do krajských silnic včetně předpokládaných dotací ze státních i unijních zdrojů.

"Do roku 2042 je vyčísleno celkem 170 miliard korun na veškeré investice, neinvestice a údržbové práce. V průměru tak vychází na rok zhruba 8,5 miliardy korun. Tempo investování by mělo být zvoleno tak, aby byly finanční prostředky nejdříve krátkodobě navýšeny a posléze postupně snižovány," uvedl radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS).

Při nynějším tempu investování 5,5 miliardy Kč ročně je tak podle Bendla potřeba do roku 2042 navýšit rozpočet do silniční infrastruktury zhruba o tři miliardy Kč ročně a tím splatit vnitřní dluh v konečné výši zhruba 60 miliard Kč bez započtení inflace.