Cime 2 kvartál 2024

Středočeský kraj postaví silnici, která spojí nový most Škody Auto a areál Plazy

Mladá Boleslav (ČTK) - Středočeský kraj postaví silnici, která propojí budoucí mimoúrovňovou křižovatku Kosmonosy s průmyslovou zónou Plazy. Naváže i na nový most přes dálnici D10, který od loňska buduje společnost Škoda Auto. Několik dopravních staveb má výrazně ulevit dopravnímu vytížení místa. Nová krajská silnice se vybuduje ve dvou etapách, v přípravě je první část od nového mostu do areálu Plazy. Stavět se má začít na jaře příštího roku, informoval dnes ČTK za hejtmanství Josef Holek.

"Aktuálně je podána žádost o sloučené povolení a na konci letošního roku bychom měli soutěžit stavební firmu. Stavět začneme na jaře 2024, zprovoznění očekáváme na přelomu léta a podzimu téhož roku," uvedl krajský radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS). Ve druhé etapě se má most silnicí napojit na mimoúrovňovou křižovatku. "Celá propojka mimoúrovňové křižovatky, konce mostu, průmyslové zóny v Plazech a Řepova by měla být dostavena do konce roku 2024. Ponese označení III/0164," doplnil Bendl.

Most Laurina & Klementa, který buduje automobilka jako čtyřproudý, má zjednodušit kamionům cestu do výrobního závodu. Bude sloužit výhradně pro logistiku závodu a napojí se na budoucí krajskou silnici, zatím bude končit v poli. Přípravy na stavbu silnice podle Bendla zdržely administrativní průtahy spojené s aktualizací územního plánu.

S přestavbou mimoúrovňové křižovatky u Kosmonos chce Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) začít v létě. "Nabídky podalo osm firem, nejnižší společnost Eurovia CS, ale nadále se hodnotí, zda splňuje všechny podmínky," řekl dnes ČTK mluvčí ŘSD Jan Studecký. Eurovia podala nabídku v hodnotě 736 milionů korun bez DPH. Na místě nevyhovující křižovatky má vzniknout nová okružní křižovatka s napojením na silnici I/16 na Jičín.

Cenu za vybudování silnice odhaduje kraj na 80 milionů korun bez DPH. "Částka je velmi předběžná, bude se zpřesňovat v průběhu přípravy," řekl Holek.