Cime 2 kvartál 2024

Středočeský kraj podpoří projekty v dopravě, sázení stromů i paliativní péči

Praha 14. února (ČTK) - Středočeský kraj bude i letos vyplácet dotace na výstavbu cyklostezek nebo na opravy silnic po pokládkách inženýrských sítí. Obce budou moci žádat také o příspěvky na výsadbu stromů a připraveny budou i dotace na podporu paliativní a hospicové péče. Celkem hejtmanství na tyto účely uvolní 103 milionů korun, dotační programy dnes schválili zastupitelé.

Hejtmanství v březnu počítá s otevřením čtyř fondů - cyklistické infrastruktury, na podporu výsadby stromů, takzvané homogenizace krajské dopravní infrastruktury a humanitárního fondu pro oblast zdravotnictví. Nově nabízí i podporu poskytovatelům paliativní a hospicové péče.

Nejvíc peněz, 75 milionů korun, půjde do fondu homogenizace dopravní infrastruktury. Účelem tohoto programu je mimo jiné uvedení silnic do původního stavu po pokládkách inženýrských sítí. Dvacet milionů by mělo být ve fondu cyklistické infrastruktury.

V humanitárním fondu pro zdravotnictví je šest milionů korun. Žadatelé je mohou využít na aktivity a programy na podporu paliativní a hospicové péče a péče poskytované ve vlastním sociálním prostředí pacientů. "Dostupnost a koordinace péče o pacienty v terminálních a preterminálních stadiích onemocnění je klíčová nejen pro pacienty samotné, ale výrazně uleví i jejich rodinám," uvedl hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Maximální výše dotace je stanovena na 400.000 korun.

Zlepšení životního prostředí je cílem fondu na podporu výsadby stromů, v němž budou dva miliony korun.