Komatsu potřebuju bagr

Středočeský kraj obdrží ze SFDI 800 mil. Kč, část využije na obchvat Kralup n.V.

Praha (ČTK) - Středočeský kraj obdrží ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 800 milionů korun. Část využije například na stavbu obchvatu Kralup nad Vltavou, na třetí etapu obchvatu Kosmonos, rozšíření třídy Václava Klementa v Mladé Boleslavi, stavbu propojky průmyslové zóny Plazy s dálničním křížením u Kosmonos nebo opravu silnice II/101 mezi Úvaly a Říčany. Středočeští krajští radní dnes schválili uzavření smlouvy s fondem, informoval ČTK Josef Holek z krajského úřadu.

Nejvíce peněz půjde na výstavbu obchvatu Kralup nad Vltavou, a to 250 milionů korun. "V tomto případě SFDI zaplatí všechny tři etapy. Celkově sem poputuje čtvrt miliardy korun. Půjde o stavbu úseků od mimoúrovňového křížení s dálnicí D7 u Středokluk, obchvat města a poté jeho napojení na dálnici D8 na sjezdu u Úžice," popsal projekt krajský radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS). Nyní pokračuje příprava budování tohoto tahu. "Chtěli bychom zahájit jeho stavbu v roce 2026," řekl dnes ČTK Holek.

Peníze z fondu poslouží také na opravy silnic plnících funkci nevybudovaného Pražského okruhu, mostů v Nymburku, silnic II/268, II/610, III/2768, II/272, II/276 a dalších. Počítá se také se 12 miliony korun na přípravu posílení silnic kvůli budoucí výstavbě dalších reaktorů v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Hejtmanství podle radního peníze dostalo na základě vládních usnesení. "Jde sice o stavby na naší silniční síti, ale jsou důležité i z hlediska státu. Tyto peníze nelze využít na jiné než předem určené stavby," vysvětlil Bendl.