Komatsu potřebu bagr

Středočeský kraj investuje z úvěru do nemocnic a záchranné služby 1,1 mld Kč

Praha 10. června (ČTK) - Středočeský kraj investuje do roku 2024 do oblastních nemocnic a záchranné služby více než 1,1 miliardy korun. Umožní mu to úvěr od Evropské investiční banky (EIB), který už dříve schválili krajští zastupitelé. Nemocnice prostředky využijí na rekonstrukce a výstavbu nových pavilonů. ČTK o tom dnes informovala Helena Frintová z krajského úřadu.

Akce, které budou nemocnice financovat z dotovaných peněz, jsou již schválené EIB. „Nyní budou s jednotlivými nemocnicemi a se záchrankou uzavírány dodatky smluv o poskytnutí dotací tak, aby mohly své projekty realizovat. Smlouvy ještě podléhají schválení zastupitelstvem kraje,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Benešovská nemocnice získá 337 milionů korun na výstavbu nového pavilonu centrálního příjmu. Loni již dostala od kraje dotaci 250 milionů Kč, celkové náklady na tuto akci jsou 587 milionů. Kladenská nemocnice bude čerpat dotaci 23,5 milionu korun na novou ústavní kuchyni a jídelnu. Celkové náklady jsou 95 milionů korun, kraj pro nemocnici ještě požádá o dalších 71,5 milionu Kč.

Kolínská nemocnice dostane na rekonstrukci pavilonu O téměř 173 milionů korun, loni už na akci získala 178 milionů Kč. Zároveň bude čerpat dotaci 128 milionu na rekonstrukci pavilonu E. Příbramská nemocnice by měla díky dotaci 370 milionů korun opravit a přistavět budovy N a D2. Celkové náklady jsou 465 milionů korun. Z toho 95 milionů korun půjde z vlastních zdrojů nemocnice, případně z Integrovaného regionálního operačního programu.

Investovat bude moci i záchranná služba, která má získat 95 milionů korun na vybudování nových výjezdových stanovišť ve Slaném na Kladensku, Benešově a Říčanech u Prahy.

Smlouvu o financování akcí, která bude uzavřena mezi Středočeským krajem a EIB, schválilo krajské zastupitelstvo koncem května. Hejtmanství si už dříve dojednalo s EIB celkový úvěrový rámec až 3,05 miliardy korun. Umožní mu investice do silniční dopravy, zdravotnictví, sociální péče, školství a energetických úspor. Čerpání úvěru dohodla bývalá koalice za ANO a ČSSD podporovaná komunisty. Nyní kraj vede koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců.