Mercedes

Středočeský kraj dá na rozvoj cyklistické infrastruktury 20 milionů korun

Praha (ČTK) - Středočeský kraj rozdělí městům a obcím na budování cyklistické infrastruktury 20 milionů korun. Příspěvek mohou využít i na stavbu cyklověží a cykloboxů. Krajští radní dnes schválili spuštění dotačního programu, podpořit ho musí ještě zastupitelé. ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

"Je jasné, že pokud chceme občany motivovat, aby alespoň na část své cesty použili kolo, nesmí se bát nechat na nádraží dražší bicykly. Věže i boxy nabízí velmi bezpečné uložení doslova za pár korun," uvedl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN).

Program má šest tematických zadání, podpora stavby cyklověží a cykloboxů je v něm letos poprvé. Dotace mohou sloužit i na stavby cyklistické infrastruktury v koridorech dálkových nebo regionálních páteřních cyklotras.

Požádat o peníze budou moci města a obce nebo jejich sdružení, nejvíce o pět milionů na jeden projekt. "Rozpočet mohou čerpat menší i větší obce, a pokud dotace zkombinují s těmi, které nabízí Státní fond dopravní infrastruktury, mohou z dotací pokrýt až 100 procent vynaložených nákladů," doplnil radní.

Po schválení zastupiteli bude možné žádosti o dotace z Fondu cyklistické infrastruktury podávat od května do října letošního roku.