husqvarna

Středočeský kraj chystá úpravy 105 budov za 960 mil. Kč, chce uspořit energie

Praha 17. března (ČTK) - Středočeský kraj chystá úpravy 105 budov za 960 milionů korun s cílem uspořit energie. Investice částečně pokryjí i uspořené náklady na energie. Seznam objektů dnes schválili krajští radní. Jde převážně o školy, ale například také nemocnici či domov pro seniory, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství David Šíma.

Hejtmanství využívá takzvanou metodu umožňující placení nákladů na úpravy z peněz ušetřených na provozu, takzvanou EPC, od roku 2019. Nyní běží tři pilotní projekty, a to v rámci Krajského úřadu Středočeského kraje, nemocnice v Kutné Hoře a nemocnice v Mladé Boleslavi celkem zhruba za 200 milionů korun. Nyní vedení kraje zahájilo přípravu dalších projektů, na některé využije dotace Evropské investiční banky.

"Tyto projekty obsahují celkem 59 objektů, jedná se ve většině případů o budovy škol. Současně je mezi projekty ale také například Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov či například Domov seniorů Dobříš, ale i Regionální muzeum v Jílovém u Prahy," uvedl krajský náměstek pro finance, dotace a inovace Věslav Michalik (STAN). Souhrnná plánovaná roční úspora po zavedení opatření bude činit téměř 34 milionů korun, návratnost investic u jednotlivých projektů je přibližně pět až 22 let.

Schválených je také pět projektů bez dotace. Jde konkrétně o 46 objektů, kde souhrnná výše plánované investice na energetická opatření činí více než 170 milionů. "V těchto případech bude částka financována z rozpočtu kraje, nicméně plánovaná roční úspora po zavedení energetických opatření dosahuje více než patnácti milionů korun. Souhrnná návratnost investice je tak 11 let," upřesnil Michalik. Mezi objekty jsou opět ve velké míře budovy škol, ale také například objekt středočeské záchranné služby, kde by mělo být vyměněno osvětlení za LED technologii či instalaci fotovoltaického systému. Podobná opatření budou i v ostatních objektech.

Celkové výdaje z rozpočtu Středočeského kraje na spolufinancování projektů přesáhnou 660 milionů korun, do rozpočtu se částky vrátí z garantovaných úspor energií.