Cime 3 kvartal 2024

Středočeský kraj chystá opravu silnic na Benešovsku a Kolínsku za stovky mil. Kč

(ČTK) - Středočeský kraj chystá opravu silnic na Benešovsku a Kolínsku za stovky milionů korun. Nyní požádá o evropské i státní dotace. Pokud je získá, začnou práce. Jde o silnici ze Sázavy do Staňkovic, dále z Miličína na hranici kraje u Petrovic, z Milčic do Kouřimi a také o opěrnou zeď v Pičíně na Příbramsku. Pokračování přípravy jejich rekonstrukce dnes schválili krajští radní, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství David Šíma.

Více než desetikilometrový úsek silnice II/335 ze Sázavy do Staňkovic potřebuje opravu za více než 263 milionů korun. "Silnice je v nevyhovujícím technickém stavu. Vykazuje poruchy, tedy vysprávky, podélné, příčné a mozaikové trhliny, drobné i větší výtluky, místy deformace anebo lámání krajů," popsal krajský radní pro dopravu Karel Bendl (ODS). Dodal, že nová silnice by měla začít sloužit do dvou let, pokud kraj získá dotace.

Náklady na opravu silnice spojující křižovatku se silnicí I/3 v Miličíně s hranicí kraje za Petrovicemi, což je přes šest kilometrů dlouhý úsek, přesáhnou zřejmě částku 103 milionů korun. Předpokládaný termín výstavby, v případě získání dotace, je rok 2026. "Komunikace tvoří důležitou spojnici mezi kraji Středočeským a Jihočeským, a to zejména v případech uzavření dálnice D3 nebo silnice I/3," řekl radní.

Opravit by kraj chtěl i více než 13 kilometrů dlouhou spojnici Kouřimi a Milčic. Hejtmanství za práce zaplatí přes 302 milionů korun, a to včetně tří mostků. Hotovo by mělo být do čtyř let.

Opěrná zeď v Pičíně je v havarijním stavu. Její rekonstrukce bude stát zhruba osm milionů korun. Projekční práce mají začít letos, hotovo by mělo být přibližně za tři roky.