Cime 1 kvartál 2024

Středočeský kraj chystá do roku 2027 další záchytná parkoviště i cyklostezky

Praha 6. ledna (ČTK) - Středočeský kraj chystá v okolí Prahy do roku 2027 dalších pět záchytných parkovišť, čtyři cyklostezky a nákup deseti vodíkových autobusů pro veřejnou dopravu. Jde o investici za zhruba 1,5 miliardy korun. Krajští radní dnes rozhodli o deseti projektech, na které budou vyčleněny peníze v takzvané Integrované Strategii pro Pražskou metropolitní oblast. ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

Pět nových záchytných parkovišť by mělo mít dohromady zhruba 1500 parkovacích míst. Řidiči tam budou moci zaparkovat auto a dál pokračovat hromadnou dopravou. Nová parkoviště mají být v Hostivici, v Tuklatech, v Zelenči – Mstěticích, ve Zdibech a Úvalech. "Parkoviště P+R budou také zaintegrována do systému PID. Kdo bude mít předplatný kupón PID na dobu delší než tři měsíce, může zaparkovat v rámci kupónu bez dalších nákladů," doplnil krajský radní pro dopravu Petr Borecký (STAN).

Cyklostezky budou postupně vytvářet ucelené trasy podél Vltavy severně od Prahy a podél Labe mezi Kolínem a Mělníkem. Konkrétně jde o cyklostezky Zdiby – Klecany, Úholičky – Libčice nad Vltavou, Ostrá – Lysá nad Labem – Čelákovice a cyklostezku v úseku Kostelec nad Labem – Kozly. "Doprava na kole dnes totiž není jen o sportu či rekreaci, ale je a do budoucna čím dál víc i bude patřit mezi jednu z běžných forem cestování, kterou obyvatelé využívají na běžné každodenní přesuny do požadovaných lokalit, a to i například do práce," dodal radní.

Deset nových vodíkových autobusů hejtmanství zařadí do provozu kvůli nařízením souvisejícím se snižováním emisí oxidu uhličitého. "Počínaje rokem 2025 bude muset být do provozu ve veřejné dopravě nasazeno 20,5 procenta zcela bezemisních autobusů, za což jsou považovány pouze elektrobusy a vodíkové autobusy, od roku 2026 do roku 2030 to bude muset být již 30 procent vozidel," upřesnil Borecký.