husqvarna

Středočeský kraj chystá aktualizaci zásad rozvoje, zahrne další dopravní stavby

Praha 29. ledna (ČTK) - Středočeský kraj chystá aktualizaci zásad územního rozvoje, zahrne do nich připravované velké dopravní i další veřejně prospěšné stavby významné pro region. Na jaře bude veřejné projednání a krajské zastupitelstvo by aktualizované zásady mělo schvalovat zřejmě letos na podzim. ČTK to řekl hejtmančin náměstek pro regionální rozvoj Jiří Snížek (Piráti).

Podle Snížka je schvalování aktualizace důležité například pro stavbu propojení dálnic D7 a D8, vznik železniční trati Benešov - Praha přes Velké Popovice či stavbu obchvatů obcí v okolí plánované spalovny odpadů u Mělníka. Například propojku D7 a D8 chce kraj začít stavět v roce 2025.

"Teď už to je po projednání s dotčenými orgány, dotčené orgány jsou ministerstva," uvedl Snížek. Poslední aktualizaci zásad schválilo minulé zastupitelstvo kraje, příprava každé další trvá několik let.

Mimo kompletní aktualizace celých zásad mohou investoři, například kvůli stavbě vedení vysokého napětí, požádat o částečnou aktualizaci, která trvá přibližně rok.

Zásadám územního rozvoje je nadřazený dokument Politika územního rozvoje ČR, který schvaluje vláda, a podřazené jsou jim územní plány jednotlivých obcí. Právě zásady územního rozvoje určují umístění železnice, dálnic, silnic druhé třídy a dalších veřejně prospěšných staveb.