husqvarna

Střecha opavského Senior centra se zazelenala, nabízí prostor pro procházky

Opava (ČTK) - Střecha opavského Senior centra se zazelenala. Nabízí tak i prostor pro procházky a odpočinek. Náklady na její opravu a přeměnu přesáhly pět milionů korun. ČTK to dnes řekl Martin Kůs z tiskového oddělení opavského magistrátu. Město už nechalo zelené střechy vybudovat na několika svých budovách.

Původně radnice v případě Senior centra zamýšlela opravit terasu a zimní zahradu. Stav střechy terasy ale technici vyhodnotili jako nevyhovující. "Proto se zrodil nápad přeměnit střechu na klidovou zónu s možností procházky či odpočinku klientů zařízení. Vyměněna a upravena tak byla původní krytina i izolace, položena nová dlažba, opraveno zábradlí, světlík, svody dešťové vody a další prvky, a hlavně vystavěna nová prosklená fasáda zimní zahrady," uvedl Kůs.

Dominantou střešní zahrady je zelený záhon, uprostřed něhož je vystavěný chodník z terasových prken, navazující na velkoformátovou dlažbu u vstupů z budovy. Barevné květiny porostou v kamenných velkoobjemových truhlících a skalničky vytvoří zelený koberec přímo na střeše. To vše vyšlo město, jako majitele objektu, na 5,4 milionu korun. Bezmála dva miliony korun získalo město formou dotace.

Zelené střechy vznikají na městských budovách v posledních letech častěji. Má ji například škola v opavské části Vávrovice, sportovní hala s hotelem v městských sadech či informační centrum v centru města. Zelené střechy má momentálně i pět zastávek městské hromadné dopravy.

Zelená střecha bývá částečně nebo zcela pokrytá vegetací a půdou nebo speciálním substrátem. Mezi jejich výhody patří například fakt, že filtrují částice prachu a zabraňují jeho víření, zabraňují také přehřívání střechy redukují výkyvy teplot mezi dnem a nocí.