Komatsu potřebuju Bagr

Strakonice chtějí postavit novou smuteční síň, projekt bude příští rok

Strakonice (ČTK) - Strakonice chtějí postavit novou smuteční síň. Radnice vypíše výběrové řízení na projektovou dokumentaci, hotová by měla být do druhé poloviny příštího roku. Náklady na stavbu budou 30 až 40 milionů korun, řekl dnes ČTK místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost). Nová smuteční síň vznikne v místě, kde je dnes administrativní budova, tu by radnice zbourala. Město už má architektonickou studii nové síně, kterou loni projednali zastupitelé.

"Chceme mít projektovou dokumentaci pro stavební řízení. Architektonická studie slouží jako podklad. Chceme novou budovu. Ta stávající síň má nejlepší léta za sebou, chtělo by to něco důstojnějšího. Hlavně se nám pak uvolní prostor pro kolumbárium, který nám chybí. Na místě té dnešní obřadní síně, která se potom odstraní, by mohlo vzniknout kolumbárium. Poptávka po tom je," řekl místostarosta.

Město zaznamenalo už dřív nespokojenost se stavem smuteční síně. Nová by mohla být tam, kde dnes stojí budova, v níž se sjednávají pohřby. Obřady by se dělaly ve staré síni, dokud by město nedokončilo novou. V nynější síni je podle Oberfalcera i málo prostoru pro kolumbárium, na hřbitově také chybějí místa pro nové hroby. Novou síň navrhnul ateliér A6, který vede architekt Radek Šíma. Jednu síň již podle místostarosty navrhl v Turnově.

Na jihu Čech otevřely loni novou smuteční síň Vodňany na Strakonicku. Zaplatily za ni asi 15 milionů korun. Hřbitov opravuje od loňska Český Krumlov. Oprava by měla skončit letos, řekl dnes ČTK krumlovský místostarosta Zbyněk Toman (ODS).

Strakonice, v nichž žije asi 23.000 lidí, mají letos rozpočet s příjmy 622,1 milionu a výdaji 704,6 milionu Kč. Schodek 82,4 milionu pokryjí z peněz z minulých let. Hlavní investicí bude oprava Volyňské ulice, která zabere rok a půl a město pro ni počítá s náklady 120 milionů Kč. Město vyčlenilo také 15 milionů Kč na výkup deseti procent akcií teplárny, po kterém bude jejím jediným vlastníkem.